Mačke slovijo kot zelo čiste živali. Glede na to, da kar polovico svojega dneva porabijo za lastno nego, to sploh ni presenetljivo. Vsak mačji skrbnik pa ve, da znajo mačje gospodične in gospodiči narediti v našem stanovanju tudi precejšen nered – pri čemer so odpadle dlake še najmanjši problem. So vas na svetli preprogi že kdaj pričakali blatni odtisi šapic? Je vaša mačja trmoglavka pred vašimi očmi potisnila kozarec poln tekočine z mize ali pulta? Ste kdaj v stanovanju našli ne-razveseljujoče darilo vaše mačje sostanovalke? Potem nadaljujte z branjem in upam, da vam bodo tile trikci pomagali ohraniti stanovanje v takšnem stanju kot si ga želite, kljub vaši nagajivi in razvajeni mački. Nenazadnje – kakšna pa naj bo, če ne razvajena? 😉
Iz neznanih (ali morda samo meni neznanih?) razlogov so mačke očarane nad vsem steklenim in visokim – še posebej, če je to stekleno in visoko polno tekočine. Zdi se, da jih nevidna in zelo močna sila sili, da to nenavadno stvar vržejo po tleh in razlijejo njeno vsebino – po možnosti po čem iz tekstila, kar krasno vpija.
Na žalost ne vem kako svojo mačko ozdraviti te nenavadne obsedenosti, poznam pa nekaj trikcev, ki večinoma učinkovito rešijo mojo najljubšo preprogo raznoraznih madežev, ki nastanejo kot posledica te obsedenosti.
Nekaj trdovratnih madežev in kako jih odstranimo:
1. Rdeče vino
Začnimo kar z najzahtevnejšim madežem, ki je nočna mora vseh – ne le mačjih skrbnikov. Najbolje je, da se ga lotite takoj po nesreči in ne čakate, da se zasuši. S papirnatimi brisačami popivnajte čim več tekočine – samo tapkajte, ne drgnite. V posodi zmešajte dva kozarca tople vode, 1 žlico nearomatiziranega alkoholnega kisa in 1 žlico detergenta za pomivanje posode. Z belo bombažno krpo tapkajte zmes na madež. Nato zopet popivnajte s papirnatimi brisačami. Postopek ponavljajte dokler madež ne izgine. Ko madeža ni več, mesto kjer je bil prej madež navlažite z vodo in še zadnjič osušite s papirnatimi brisačami.
2. Blato
Počakajte, da se blato posuši, nato madež poščetkajte in posesajte. Zmešajte vodo in par kapljic detergenta za pomivanje posode in v mešanico namočite bombažno krpo. Krpe ne namočite preveč, saj lahko preveč vlage naredi več škode kot koristi. Osušite in še enkrat posesajte.
3. Vosek
Nastavite likalnik na najvišjo temperaturo in brez pare. Papirnato vrečko raztrgajte tako, da boste dobili en dolg list papirja. Madež prekrijte s papirjem in nanj postavite likalnik. Likalnik držite pri miru in hkrati počasi vlecite papir pod likalnikom. Vosek bi se moral oprijeti papirja. Uporabite več papirja, če je potrebno. Likalnika ne polagajte neposredno na tkanino!
4. Kri
Kri najprej dodobra popivnajte s papirnatimi brisačami. Na madež posujte sodo bikarbono in ga pokapajte z vodo, da se bo soda začela peniti. Pustite sodo delovati nekaj minut nato pa mesto osušite z brisačo. Na koncu še posesajte.
Nina Bartol