Če se tudi vam dogaja, da so vaši gležnji postali tarča napadov vaše mačke, je čas, da se seznanite z razlogi za takšno mačje vedenje in načini kako lahko to nadležno početje tudi uspešno preprečite.
Razlogi, zaradi katerih se je vaša mačka osredotočila na vaše gležnje, se v prvi vrsti skrivajo v premikanju vaših nog in njeni veliki želji po igri. Kadar mački niso na voljo druge možnosti za igro in stimulacijo, si svojo priložnost pač izbere kar sama in ji ni prav dosti mar, če vam njena izbira ni prav nič všeč.
Če želite uspešno zaustaviti napade na svoje gležnje, morate mački zagotoviti druge, boljše možnosti za igro in zabavo ter tako preusmeriti njeno pozornost na bolj primerne mačje igrače.
Terapijo odvajanja od vaših gležnjev lahko začnete na dva načina: kot prva naloga je opredelitev natančnega urnika za igro z mačko. Najprej poskusite novo terapijo izvajati z uporabo palice, na katero ste privezali kakšno zanimivo, zabavno in pisano igračo, ki bo uspešno preusmerila mačjo pozornost (na varni razdalji) od vaših nog. Posnemajte gibanje plena, kar bo za mačko zagotovo zanimiv cilj. Ker bi mačka imela še boljše možnosti za lov v okolju na prostem, če je le mogoče, na urnik vključite vsaj dvakrat tedensko tudi igro z mačko na prostem. Seveda pri tem poskrbite, da bo mačka na daljšem povodcu oziroma, da bo področje ograjeno tako, da mačka ne bo mogla pobegniti in s tem ogroziti svojega življenja.
Naslednji faktor, ki je pomemben, je povečanje oziroma obogatitev bivalnega okolja mačke, v katerem bo lahko dejavna in vaši gležnji ne bodo več njena prioritetna tarča. Torej opremite bivalni prostor mačke z dodatnimi praskalniki, plezali, igračami in zabavnimi prostori za skrivanje. Za ta namen ni potrebno zapraviti veliko denarja, saj lahko uporabite čisto navadne kartonske škatle, ki jih večina mačk obožuje ali pa iz kartona oziroma lepenke sami ustvarite mačja plezala in skrivališča.
Bistvenega pomena je tudi upoštevanje časovnih terminov mačjega neželenega vedenja. Če veste, da vaša muca napada vaše gležnje vsako jutro, takrat, ko vstanete iz postelje ali zvečer, preden ležete k počitku, poskušajte dejanje preprečiti. Kako? Povsem preprosto. Preden dejansko vstanete iz postelje, pomislite na svojo mačko in njene namere. Preprečite že prvi poskus napada na vaše gležnje in uporabite zvijačo z igralno palico. Ponudite igro. Šele nato počasi vstanite iz postelje in nadaljujte z igro. Mačka bo pozabila na svoje predhodne načrte in sprejela izziv. Ponovite postopek tudi zvečer. Preden ležete k počitku, se intenzivno igrajte z mačko, vključite igro plena in ji omogočite porabo odvečne energije brez možnosti, da bi lahko mačka sama izbrala alternativo – igro z vašimi nogami. Trik je torej v preusmerjanju pozornosti z vaših gležnjev (nezaželeno početje) na igro (zaželeno početje).
Kadar opazite, da mačka zahteva bolj agresivno igro, lahko seveda uporabite alternativne igre, s katerimi boste odvrnili napadalnost od sebe in jo preusmerili na predmet oziroma igračo. Agresivno vedenje je najpogosteje posledica dolgočasja in nakopičene energije. Morda razmislite tudi o možnosti, da bi v svoj dom sprejeli še eno mačko in zagotovili svoji ljubki »napadalki« tudi mačjo družbo.
Mačka, ki dobi dovolj stimulacije in priložnosti za sprostitev in igro, bo kaj hitro pozabila na zabavo z vašimi nogami in zamenjala svoje dnevne mačje aktivnosti za drugačno, za vas bolj sprejemljivo obliko igre.
Maja Kalaš