Vsak mačji navdušenec se je verjetno že srečal s prizorom, ko je njegova mačka gnetla svojo najljubšo blazino ali pa svoje udobno ležišče. Nekatere pa svojo energijo sproščajo tudi v naročju. To je oblika mačjega vedenja, ki nam pove, da je naša mačka povsem zadovoljna in sproščena. Gnetenje je videti tako, da mačka prednji tački izmenično razteza in s krempeljci grabi podlago, ob tem pa sprošča prijeten zvok predenja. Drugi način izražanja zadovoljstva pa je ta, da mačka intenzivno sesa mehko pokrivalo in pri tem gnete mehko podlago, ki na prvi pogled spominja na sesanje materinega mleka. Vse te oblike vedenja pa nam povedo, da je mačka takrat zares zadovoljna in popolnoma sproščena. (((ZANAROCNIKE)))
Izvor tako imenovanega mačjega gnetenja naj bi po besedah nekaterih strokovnjakov za mačje vedenje segal daleč v preteklost, ko so divje mačke z gnetenjem poteptale rastlinje z namenom priprave udobnega ležišča – po tem, ko prenehajo gnesti, po navadi zaspijo, nekatere pa že vmes.
Druga razlaga pa je ta, da so to nenavadno vedenje ohranili še iz mačjega otroštva, saj spominja na gnetenje materinega seska, s katerim so spodbujali iztok mleka.
Tretja možna razlaga pa je, da mačke s tem vedenjem označujejo svoj teritorij, saj imajo na blazinicah žleze, s katerimi izločajo svoj značilni telesni vonj, ki služi kot medsebojna identifikacija.
Mačke gnetejo tudi v našem naročju, kjer jim je prijetno in se počutijo varne. Vendar je njihova navada lahko za nas kar boleča, predvsem zaradi ostrih krempeljcev, ki jih rade uporabljajo. V ta namen jih lahko na konicah nekoliko pristrižemo in zgladimo, da bo druženje prijetno in udobno za vse.
Sandra Kuhar
Objavljeno v deveti številki revije Mucek