Mačje akne

Večina vas verjetno ni vedela, da imajo lahko tudi mačke akne. Sliši se zelo pubertetniško in človeško, vendar dejansko obstaja pri mačkah kožno vnetje, ki se tako imenuje.

Mačke imajo na bradi bolj aktivne žleze lojnice, ki proizvajajo olja. Ta delajo zaščitni sloj na koži, ki preprečuje izsuševanje in draženje kože, prav tako pa jih žival uporablja kot osebni podpis pri označevanju ozemlja, kar je večina lastnikov lahko opazila kot mastne sledi na pohištvu, po katerem se mačka drgne. Ko se vsebina žlez preveč zgosti, zamaši tako imenovane folikle, ki se vnamejo, in nastanejo mačje akne.

Akne se lahko pojavijo, ne glede na spol, starost ali pasmo. Vzroki za nastanek še niso povsem jasni. Vlogo pri razvoju bolezni imajo: stres, plastične posode za hrano (so porozne in zadržujejo bakterije, ki se med hranjenjem prenesejo na brado živali), razne alergije na hrano. Pojavijo se na bradi in/ali spodnji ustnici v obliki krast, rdečih bunkic ali ogrcev. Lastniki po navadi rečejo, da so opazili črne pikice na mačji bradi in pogosto so prepričani, da gre za nekakšne zajedavce. V hujših primerih je brada lahko zatečena, lahko nastanejo vnetni vozlički, gnojni mehurčki, večje kraste, pride do izpadanja dlake in žival kaže bolečino. Slednja pa je pokazatelj, da nastajajo tako imenovani turi oziroma da je prišlo do močnejšega vnetja.

V večini primerov se akne pojavijo enkrat, lahko pa se ponavljajo skozi vse življenje. Če se mačke premalo čistijo ali imajo težave z lojnicami in obnovo povrhnjice, je večja verjetnost nastanka aken. Tudi pri mačkah, ki imajo slabšo imuniteto, se pojavijo pogosteje. (((ZANAROCNIKE)))

Diagnozo postavimo na podlagi podatkov, pridobljenih od lastnika, ter klinične slike, potrdimo pa jo lahko z biopsijo in s histopatološko preiskavo.

Zdravljenje lažjih primerov je enostavno in zajema nanašanje lokalnega antibiotskega zdravila na obolelo mesto v trajanju dveh do treh tednov. V hujših primerih bo mačka dobila sistemsko antibiotsko terapijo. Če se težava ponavlja skozi vse življenje, tedaj se bo zdravilo nanašalo dvakrat tedensko ves čas.

Lastnikom se svetuje tudi uporaba antiseboreičnih šamponov in kožnih razkužil, ki jih lahko dobijo pri svojem veterinarju. Potrebno je poskrbeti, da ima mačka zadostno količino vitaminov in mineralov v prehrani (najbolje se je o tem posvetovati s svojim veterinarjem). Če pa ima žival kakšno kronično bolezen, ki slabi odpornost organizma, je nujno zdraviti primarno bolezen, ker bo s tem odpravljen tudi predpogoj za nastanek mačjih aken.

Žival je treba po zdravljenju opazovati in pravočasno ukrepati, če se bolezen vrne.

Zora Kučuković, dr. vet. med.

 

Objavljeno v četrti številki revije Mucek