Vsa živa bitja na tem svetu imamo svojo vrsto sporazumevanja. Ljudje se že od nekdaj trudimo, da bi razumeli ostala živa bitja, predvsem pa tista, ki so nam najbližje, kot na primer mačke. Njihovo obnašanje si lahko razlagamo na več načinov. Opazujemo lahko njihovo držo celotnega telesa ali samo katere od okončin oziroma delov telesa, kot so na primer ušesa, brčice, oči, rep … Lahko se osredotočimo tudi na njihovo oglašanje ali pa na samo obnašanje nasploh. Če razumemo kaj nam želijo s svojo telesno govorico povedati, jih bomo seveda mnogo boljše razumeli, kar bo posledično tudi zelo izboljšalo naš odnos z našimi štirinožnimi prijatelji.
Ključni del za razumevanje mačje telesne govorice je rep. (((ZANAROCNIKE)))Rep pri mački seveda nima zgolj naloge komuniciranja, saj ima za mačko še vsaj tri bolj pomembne naloge. Ohranja ravnotežje, ko mačka hodi po zelo ozkih površinah, kot so na primer veje, ograje, itd. … Rep po navadi obrne v nasprotno smer gledanja oziroma obračanja glavo. Ena iz med nalog repa je tudi, da lahko z njegovo pomočjo markira svoje ozemlje, saj ima mačka na površini repa posebne žleze, katere oddajajo specifičen vonj. Izločke teh žlez torej uporabljajo za označevanje svojega teritorija pred drugimi mačkami. Rep pa mačke porabljajo tudi kot orodje pri lovu, saj z nežnim premikanjem repa pridobijo pozornost plena. To pripomore k temu, da se plen vsaj delno splaši oziroma se premakne ter želi pobegniti, mačka pa lahko zato s svojim vidom bolj natančno locira svoj plen in ga lažje ulovi.
Za nas ljudi pa je najpomembnejša vloga repa njegova komunikacijska vloga. Z repom nam mačka namreč lahko sporoča svoje počutje in namere.
Navpično privzdignjen rep
V takšnem položaju imajo mačke rep po navadi takrat, kadar so samozavestne in zadovoljne. Kadar vedo, da jim ne preži nobena nevarnost. Največkrat se nam tako približajo, kadar pa ob tem s konico repa neprestano trzajo vemo, da so nas izredno zelo vesele in si želijo, da jim posvetimo konček svoje pozornosti.
Rep v položaju vprašaja
Kadar je rep nekoliko upognjen in nas spominja na vprašaj, nam mačka sporoča, da bi se zelo rada z nami igrala.
Skrit in našopirjen rep
To je znak, da se mačka nečesa boji ali da jo nekaj spravlja v stresni položaj. Pri tem položaju ima mačka neredko cel rep spodvit pod telo.
Spuščen rep
Kadar je rep v tem položaju, je po navadi vzporeden s tačkami in spuščen navzdol. V takšnih situacijah moramo biti zelo previdni, predvsem če mačke ne poznamo, saj mnogokrat takšen položaj repa izraža agresijo. Kot vselej, pa tudi tukaj obstajajo izjeme, saj nekatere pasme, kot so perzijke, eksotke in škotske klapouhke, že tako ali tako nosijo rep nekoliko nižje od svoje hrbtenice.
Švrkanje z repom
Kadar mačka rep premika počasi iz ene strani na drugo stran in je pri tem zelo osredotočena na neko stvar, lahko prepoznamo tudi plenilsko držo, katero po navadi izvajajo pred napadom. V interakciji s človekom bomo to vedenje opazili tudi med igro.
Objem z repom
Kadar mačka z repom objema drugo mačko, ji tako izkazuje svojo naklonjenost do nje. Pri muckah je to podobno kot držanje rok pri ljudeh.
Nina Heričko
Objavljeno v trinajsti številki revije Mucek