Ali so mačke osamljene, ko nas ni doma?

Veliko ljudi meni, da so mačke po naravi samotarke, ali pa da tudi zato, ker nimajo občutka za čas in večino dneva prespijo, ne potrebujejo družbe ali ukvarjanja preko dneva, zato ni nič narobe, če jih vsak dan pustimo same več ur, brez človeške ali mačje družbe. A samo zato, ker nas ne čakajo pred vrati, pogledujoč na uro in rekoč »Kje si vendar bil/-a!?«, še ne moremo sklepati, da dobro sprejemajo dejstvo, da smo jih večino dneva pustili same.

Mačke so družabna in izredno inteligentna bitja, zato potrebujejo stimulacijo in interakcijo. Neredko se ravno pri mačkah, ki so preko dneva dalj časa same doma, razvijejo različne vedenjske težave. Če mačka uničuje vaše pohištvo in drugo lastnino, samo kadar ste zdoma, vam pušča najbolj jasno in nedvoumno sporočilo, da ne mara samote in da se med vašo odsotnostjo dolgočasi. (((ZANAROCNIKE)))

Res je, da mačke ne gledajo na uro, vendar pa imajo svoje lastne notranje biološke ure in lasten mačji koncept časa, ki temelji na dnevni rutini. Mačke se navadijo na aktivnosti, ki se redno pojavljajo ob istem času, zato tudi te postanejo eden izmed načinov, kako mačke merijo čas in se orientirajo v dnevu. Mačke dobro poznajo vašo rutino: kdaj se običajno zbudite, kdaj jih nahranite, kdaj očistite mačje stranišče, kdaj se igrate z njimi, kdaj greste spat, itd. Doslednost pri tej rutini je za mačke izredno pomembna, zato se zelo slabo privajajo na spremembe. Številni ljudje se soočajo s težavami, ko se po daljšem času odsotnosti z dela ali brezposelnosti ponovno zaposlijo in mačko za čas celotnega delovnika pustijo samo doma. Če mačka samote ni vajena, se je še bistveno težje privadi, kot če jo na le-to postopoma in od samega začetka privajamo.

Povedali smo že, da so mačke zelo socialna bitja. Čeprav se vam morda ne zdi, da se vaša mačka prav veliko ukvarja z vami, lahko za njo že zgolj vaša bližina pomeni interakcijo. Nekatere mucke potrebujejo človeško pozornost v obliki igre in crkljanja, druge pa za interakcijo smatrajo že to, da so v istem prostoru kot vi. Brez druženja lahko mačka postane celo depresivna. Osamljena in depresivna muca lahko postane letargična in izgubi apetit, v drugih primerih pa se lahko takšna muca tudi prekomerno zredi, saj odsotnost druženja kompenzira s pretiranim hranjenjem in brezdelnim poležavanjem. Samo pomislite – kakšno je življenje mucke, če je vsak dan več ur zaprta v stanovanju, prepuščena sama sebi, brez mentalne in fizične stimulacije ter brez družbe? Na žalost vse več muck živi takšno življenje, saj nam dolgi delovniki in spremenljivi delovni pogoji pogosto onemogočajo, da bi več časa preživeli doma.

Ko razmišljamo o posvojitvi ali nakupu mucke, moramo zato dobro premisliti tudi o tem aspektu njenega življenja. Če se zavedamo, da bo njena dobrobit podrejena zahtevam našega delovnika in da bo večino časa sama, se moramo vprašati, ali je resnično smiselno in pošteno, da si omislimo ljubljenčka, če mu ne moremo nuditi tistega, kar najbolj potrebuje – svoje pozornosti. Če mucko že imate in je njeno socialno življenje omejeno na nekaj ur, ki jih preživite doma (in še ta čas po navadi predvsem spite), ali pa kljub prej povedanemu vztrajate na lastništvu mačke, razmislite o tem, kako bi maksimalno izboljšali njeno življenje, da ne bi bilo odvisno samo od vaše prisotnosti.

Obogatite njeno okolje!

Brez človeške družbe večina muc hitro zapade v dolgočasje. Ker mačke še zdaleč niso neumne, hitro poiščejo načine za zabavo, ki pa niso vselej v skladu z našimi pričakovanji in željami. Svoje dolgočasje lahko lajšajo s praskanjem po pohištvu, uničevanjem preprog, plezanjem po policah in prevračanjem dragocenosti z njih (če jih pred tem nismo pametno postavili na mesta, kjer jih muca ne more doseči). Destruktivno vedenje vseh vrst ni odraz mačje zlobe ali maščevalnosti (ne glede na to, koliko filmov o preračunljivih mačjih veleumih ste pogledali), ampak izključno znak dolgočasja. Najboljša rešitev za odpravo neželenih vedenj je preusmeritev le-teh v želena vedenja. Obogatite okolje svoje mačke in ga naredite zanimivega, tudi ko vas ni doma. Namestite igrače, praskalnike in plezala na različna mesta po stanovanju in ji ponudite različne možnosti za zabavo. Omogočite ji sedenje na okenski polici, od koder lahko opazuje dogajanje zunaj. Pustite prižgan radio ali televizijo na programu, kjer lahko opazuje živali. Lahko si omislite celo akvarij z ribami (in mačjevarnim pokrovom!), ki jih bo lahko mucka opazovala in se na ta način kratkočasila!

Razmislite tudi o možnosti posvojitve ali nakupa še ene mačke. Če finančno zmorete odgovornost do še ene mucke, je lahko mačja družba odlična rešitev za osamljene mucke, ki hrepenijo po več interakcije. Mlajše muce (do drugega leta starosti) se bolje prilagodijo prihodu novih živalskih članov v družino in predvsem najbolj uživajo v dejstvu, da imajo novega družabnika za igro. Izberite mucko približno enake starosti s podobnim karakterjem, kot ga ima vaša obstoječa mačka, saj je tako verjetnost, da se bosta razumeli, večja. Če sta mucki nasprotnih spolov, poskrbite tudi za kastracijo ali sterilizacijo, da preprečite neželena legla, če sta istega spola, pa vedenjske težave, povezane s hormoni. Kljub temu da bosta v hiši dve mucki, morate še vedno poskrbeti, da imata dovolj prostora, igrač in drugih stimulansov, saj lahko v nasprotnem primeru dve zdolgočaseni mucki povzročita še bistveno več težav kot ena sama.

In najpomembneje od vsega: ko ste doma, bodite prisotni. Preživite čas, ki ga imate na voljo, tako, da se ukvarjate s svojo mačko, saj na ta način preprečujete osamljenost in krepite vajino vez. Vsak dan jo spodbudite k interaktivni igri, ki naj traja vsaj 15 do 20 minut. Poleg tega, da je to odlična stimulacija za mucko, se na ta način tudi uspešno bojujete proti pojavu debelosti, ki se pojavlja že pri vsaki četrti domači mački.

Če boste odsotni več kot dvanajst ur, poskrbite za varstvo mucke na vašem domu. Poprosite nekoga, ki mu zaupate, da se vsaj enkrat dnevno oglasi v vašem stanovanju in poleg običajnih obveznosti, kot so čiščenje mačjega stranišča, menjava vode in hrane, preživi z vašo mucko nekaj časa in se z njo poigra. Večina muc se ne prilagodi dobro na spremembo okolja, zato je takšna rešitev veliko boljša, kot da jo pustite v varstvu. Mucka je obveznost, na katero moramo računati vnaprej. Ko si omislimo mačko, ne smemo razmišljati le za naslednjih nekaj mesecev oz. za naslednje leto ali dve, temveč moramo upoštevati, da bo z nami tudi petnajst let in več. V tem času seveda doživimo številne spremembe, ki lahko vplivajo tudi na kakovost njenega življenja, a ena stvar mora ostati enaka – vedno si moramo znati vzeti čas za svoje ljubljenčke, in tudi tedaj, ko smo prisiljeni v to, da večino dneva preživimo od doma, poskrbeti ne le za njihove fizične, ampak tudi za njihove čustvene potrebe.

 

Maja Kalaš

Objavljeno v petnajsti številki revije Mucek