Ali imajo tudi mačje družine hierarhično strukturo?

Če ste lastnik več kot ene ali dveh mačk, ste kot pozorni opazovalec zagotovo opazili, da imajo tudi vaše mačke vzpostavljene določene družbene strukture.

Ena izmed vaših mačk ima nekakšen status “Alfa mačke” v odnosu do drugih mačk v gospodinjstvu. Morda boste opazili, da se en par vaših mačk bolj druži med seboj, ostale mačke pa se vedejo nekoliko bolj spoštljivo, čeprav si prav vsaka posamezna mačka ustvari svoje lastno “ozemlje”, pa naj bo to ozemlje še tako majhno.

Do nedavnega je sicer veljalo prepričanje, da mačke niso socialna vrsta, saj so med socialne vrste šteli izključno tiste vrste živali pri katerih člani tvorijo stabilne odnose, kot na primer pri psih, kjer deluje krdelo. Ker mačke nimajo uveljavljenega socialnega življenja na enak način kot psi, zato je dolgo časa veljalo, da so nedružabna bitja.

Kasneje so znanstveniki potrdili, da so levi socialne mačke s pravo hierarhično strukturo, edini znotraj svoje vrste, kmalu pa so takšne ugotovitve nadgradili še s podrobnejšim proučevanjem in spoznavanjem edinstvenih družbenih struktur pri gepardih. V zadnjem času s proučevanjem družbene hierarhije divjih in hišnih mačk prihajamo do spoznanj, da so tudi mačke socialna bitja z urejenimi družbenimi strukturami, le da se slednje precej razlikujejo od tistih, ki jih poznamo pri drugih vrstah.

Kljub temu, da imajo nekatere domače mačke raje samotni način življenja, so druge povsem zadovoljne, kadar živijo v majhnih skupinah, še toliko bolj, če so vse mačke kastrirane oziroma sterilizirane. Številne hišne mačke povsem dobro sobivajo z drugimi hišnimi mačkami, še posebno s tistimi, s katerimi so skupaj že vse od malega. Domača mačka se je tako posledično razvila v še bistveno bolj družabno žival od divje mačke, predvsem zato, ker sobiva skupaj z drugimi mačkami v gospodinjstvu in skupaj s človekom.

Mačke vzpostavijo hierarhijo z drgnjenjem. Na ta način označijo svoje ozemlje. Kadar opazite, da se mačka s telesom drgne ob vas, to pomeni, da ste uvrščeni višje od nje na hierarhični lestvici v vašem domu. Mačke se drgnejo ob svoje prijatelje, s tem pa jih označujejo s svojim lastnim vonjem in na ta način krepijo medsebojno vez. Položaj mačke se lahko meri s tem, kako pogosto se druga mačka ob njo drgne. Z drgnjenjem se določa tudi njen hierarhični položaj. Ob mačke, ki so višje v hierarhiji, se bodo pogosteje drgnile nižje uvrščene mačke. Razumevanje vedenja mačk lahko bistveno pripomore k razumevanju in upoštevanju mačje družbene hierarhije, prav tako pa lahko pomaga pri razreševanju morebitnih sporov in ozemeljskih vprašanj znotraj gospodinjstva.

V gospodinjstvih z več mačkami se domače mačke brez dvoma držijo hierarhične strukture, čeprav je le-ta nekoliko bolj zapletena. V gospodinjstvih, kjer so mačke kastrirane/sterilizirane, je sistem mačjega prijateljstva manj omejen in ni vezan na spol živali. Študije v zadnjih tridesetih letih kažejo, da tudi mačke razvijejo kompleksne matriarhalne hierarhične odnose in da imajo svoje prednostne prijatelje.

Tudi v strogo zaprtih prostorih imajo mačke družinsko hierarhijo in tudi hierarhijo ozemlja.  Na primer, ena mačka bo favorizirala kavč in ne bo posegala na ozemlje druge mačke v gospodinjstvu, ki je za svoje ozemlje izbrala preprogo.

Težave lahko nastopijo, če se v gospodinjstvo kasneje pridruži nova mačka in si mora priboriti svoje ozemlje in svoj prostor. To po navadi zahteva, da se morajo rezidenčne mačke prilagoditi in morajo tudi braniti svoje meje, kar lahko poteka tudi s silo. Kadar ena mačka v gospodinjstvu umre, je običajno, da njeno ozemlje nasledi druga mačka, ki je naslednja po rangu v obstoječi hierarhiji gospodinjstva.

Vedenjski vzorci mačk pa se seveda lahko spremenijo kadar ena mačka umre, kadar se pridruži nova mačka, kadar sramežljiva mačka prevzame višje mesto v obstoječi hierarhiji in sprejme vedenja, skladna s tem višjim statusom. Pozornemu opazovalcu takšne spremembe v vedenju mačk zagotovo ne bodo ušle.

Razumevanje teh vlog pri mačkah vam brez dvoma lahko pomaga ohraniti harmonijo v domačem okolju, s sprejemanjem, spoštovanjem postavljenih medsebojnih mačjih pravil in vzpostavljenega reda pa vam hkrati zagotavlja tudi mirno, prijetno sobivanje z vašimi mucami.

Maja Kalaš

Vir: www.catster.com

 

mucek-narocnina-1