Zgodovina domače mačke

Mačke in ljudje živijo v sožitju že tisoče let. Koliko tisoče let? To ni enostavno vprašanje. Kar nekaj časa je namreč trajalo, da so znanstveniki ugotovili kdaj in kje je bila mačka prvič udomačena, saj imajo domače in divje mačke zelo podobne skelete.

Nekateri pravijo, da mačke pravzaprav sploh niso popolnoma udomačene, saj so tudi domače mačke zelo samostojne in se v zunanjem okolju vedejo podobno kot divje. Kljub temu pa so znanstveniki že odkrili gene, ki domače mačke ločijo od divjih. Geni domače mačke povzročajo, da so manj plašne – se ne bojijo novih okolij, novih situacij in novih bitij (ljudi). Poleg tega hranjenje domače mačke povzroči, da bo le-ta ostala v bližini oziroma se vračala nazaj.

Prvi dokazi o domačih mačkah so bili najdeni na Cipru leta 1983, pred kratkim pa so prav tam našli zelo star grob, v katerem je bila poleg človeka namerno pokopana mačka. To je raziskovalcem dalo vedeti, da udomačenje mačke sega vsaj 9000 let nazaj.

Udomačitev mačke je zelo močno povezana z »udomačitvijo« človeka. Mačke so sicer prvič udomačili na bližnjem vzhodu in nekatere študije predvidevajo, da so ljudje začeli udomačevati mačke že celo 12,000 let nazaj. Na rodovitnih območjih srednjega vzhoda so se namreč takrat začele razvijati prve agrikulturne družbe.

Ko so bili ljudje še v glavnem lovci, so bili psi zelo uporabni spremljevalci, zato so bili udomačeni veliko prej kot mačke. Ko so ljudje začeli obdelovati zemljo in žeti ter shranjevati pridelek, so se v skladiščih pojavile miši. Tja so tako začele zahajati divje mačke, ki so bile vesele obsežnih količin plena, ljudje pa so bili veseli, da so se znebili škodljivcev. Tako se je začelo oblikovati sožitje med človekom in mačko.

To sožitje pa je kasnje doživljalo vzpone in padce. Ljudje so skozi zgodovino pokazali zelo različne odnose do mačk. Egipčani na primer, so bili mačkam izredno naklonjeni, o čemer priča tudi mačje pokopališče s 300.000 mačjimi mumijami. Tudi v egipčanski mitologiji ima mačka pomembno vlogo, saj ima egipčanska boginja ljubezni Bastet mačjo glavo. Mačke najdemo na mnogi poslikavah iz tistega časa, govori pa se celo, da če je bil Egipčan obsojen umora mačke, mu je grozila smrtna kazen. Mačke so bile cenjene tudi v času starih Rimljanov, katerim so predstavljale simbol svobode.

V Evropi je v srednjem veku navdušenje nad mačkami pojenjalo. Mnogi so jih povezovali z zlom, čarovnicami in hudičem. Takrat je bilo veliko mačk pobitih v prizadevanju za pregon zlih bitij. To pa je povzročilo ravno nasproten učinek. Znanstveniki predvidevajo, da je manjše število mačk pripomoglo k širjenju kuge, saj so se namnožile podgane, ki so njene prenašalke. Šele okoli leta 1600 so mačke na zahodu spet pridobile na priljubljenosti.

Danes so mačke seveda vladarke naših src. Poleg tega, da število ljudi, ki si dom delijo z mačko, narašča, so mačke tudi junakinje številnih stripov in televizijskih šovov. Kadar naša ljubljenka drema, pa z veseljem pogledamo tudi kakšen domači filmček, v katerem nas mačke spravljajo v dobro voljo s svojimi vragolijami.

Ana Ažman

Viri:
smithsonianmag.com
iflscience.com