Veliko mačjih skrbnikov misli, da je skrb za žival enostavna, resnica pa je daleč od tega. Vsak hišni ljubljenček ima svoje potrebe, za katere se pričakuje, da bodo zadovoljene s strani skrbnih lastnikov. Ni dovolj, da zgolj poskrbimo za vso potrebno opremo in hrano. Od nas se pričakuje, da jih vzgojimo z ljubeznijo in pravim pristopom. (((ZANAROCNIKE)))
Opravljanje potrebe izven mačjega stranišča
Ko v naš dom stopi mačji mladič, se lahko zgodi, da ni vajen mačjih stranišč, saj je morda v preteklosti opravljal potrebo zunaj hiše, kjerkoli se mu je pač zazdelo. Načeloma naj ne bi bilo problemov pri navajanju na mačje stranišče, razen v primeru, da so mucka prezgodaj ločili od mamice, kar se danes pogosto dogaja. Takšni mucki se niso imeli prilike naučiti osnovne higiene, zato lahko nastanejo težave v obliki opravljanja potrebe izven mačjega stranišča. Težav ne odpravimo tako, da tiščimo mačjo glavico v njen iztrebek ali lužico urina, kajti s tem naredimo več škode kot koristi. V kolikor se pripeti kaj takšnega, pobrišemo lužico ali poberemo iztrebek in ga položimo v mačje stranišče. S tem smo mucku jasno pokazali kje mora naslednjič opravit svojo potrebo. Morda boste začudeni, vendar je to edini pravi pristop k pravilnem navajanju uporabe mačjega stranišča. V kolikor se nič ne spremeni, pa gre za drugo vedenjsko težavo, za katero moramo odkriti pravi vzrok.
Neprimerno vedenje: praskanje pohištva, skakanje po pultu in na mizo
Zakaj mačka praska vašo novo sedežno garnituro? Mačke si redno brusijo svoje ostre krempeljčke, zato jim moramo zagotoviti dovolj brusilnih površin. Izključno notranjim mačkam moramo zagotoviti, da imajo na voljo dovolj velika mačja drevesa, ki imitirajo zunanja drevesa in so primerna za plezanje in brušenje krempljev. V kolikor posvojimo starejšo mačko, ki vsega tega udobja ni vajena, jo na mačji praskalnik navajamo postopoma. Nikakor jo ne postavimo direktno na mačje drevo, ker lahko dobi strah in odpor. V prvem koraku po ravnih praskalnih površinah potresemo posušeno mačjo meto in s tem privabimo mačko, da si pobliže ogleda praskalnik. Ko se bo navadila na njegovo uporabo, bo morda ravno na njem našla priljubljen kotiček za spanje. Potem je pred nami naloga, da ji predstavimo čemu služijo praskalni stebri iz vrvi. V kolikor zalotimo mačko, ki želi popraskati na nam neželenem mestu, na primer pohištvu, jo nemudoma prenesemo na praskalni steber, kjer bo dokončala delo, ki ga je malo prej začela. Postopek ponavljamo vse dokler mačka s tem vedenjem ne preneha in si brusi kremplje samo še na praskalnih površinah namenjenih za brušenje krempljev.
Ko mladiči nekoliko zrasejo in imajo močan odriv, se začnejo povzpenjati vse višje in višje. Najprej na klubsko mizico, nato na okenske police, kasneje pa na pult, mizo in hladilnik. Okenske police so povsem nedolžne in za mačke priljubljen kraj, od koder lahko opazujejo dogajanje zunaj, zato jih od tega ne odvračamo, saj pri tem ne naredijo škode. Seveda za to poskrbimo mi in predčasno pospravimo police, da so prazne. Rožice in ostalo dekoracijo pa postavimo na višje ležečo točko, kamor mačka ne more skočiti. V kolikor zalotite mačko na mizi ali pultu, ga z jasnim glasom »Ne!«, postavite na tla. Sčasoma se bo mačka naučila kaj pravzaprav ta beseda pomeni in bo že ob izgovarjavi besede »Ne!« sama skočila na tla. Pri teh dejanjih se mačk ne pretepa, saj boste s tem dosegli le to, da se vas bo mačka na smrt bala, ne bo hotela biti v vaši bližini, njeno počutje bo slabo, mačka pa lahko celo zapade v depresijo.
Nenehno menjavanje hrane, izbirčnost
Ljudje si pripravljamo raznoliko hrano in imamo vsak dan na jedilniku nekaj drugega. Enako večina razmišlja pri pripravi obroka za mačke. Vendar pri tem ne pomislimo na eno samo stvar: človek si lahko sam kupi, kar mu tisti trenutek odgovarja in si bo to pripravil za kosilo. Mačke pa nam ne morejo povedati kaj si želijo danes za zajtrk, zato so lahko povsem razočarane, ker so dobile na krožnik vrečko tune, čeprav bi bile bolj zadovoljne s piščančkom. Tu pa nastopi težava, za katero smo pravzaprav krivi sami, saj smo mački ponudili preveč različnih okusov in različnih znamk hrane. Ko dobimo v dom novega mucka, izberemo v trgovini za male živali znamko in okus hrane. V kolikor hrana zadostuje potrebam mačke, je ne menjamo več. Nekatere znamke hran ponujajo več različnih okusov. Okuse lahko sicer menjamo znotraj izbrane znamke, odsvetuje pa se nenehna menjava blagovnih znamk, saj s tem pokažemo mački, koliko raznolike hrane obstaja, ona pa nam ne more povedati katera hrana ji je ljubša. Poleg tega obstajajo mačke, ki se hitro naveličajo enega okusa in čakajo, kdaj bo prišel drugi okus, ki pa jim ni nujno po volji. Torej, znamko hrane menjamo samo v posebnih primerih, kot sta alergija in dieta.
Praskanje in grizenje
Mačke so svojeglave in včasih se zgodi, da nas lahko mačka pošteno opraska. Za takšno dejanje pa ima zagotovo svoj razlog, ki si ga mi pogosto razlagamo napačno. Pomislili bi, da je mačka nesramna, da je izredno nehvaležna in da je hudobna. Vendar hudobne mačke ne obstajajo. Če želimo mačko na silo vzeti v naročje ali jo pod prisilo zadržati v položaju, ki ji ne ustreza, bo mačka v obrambi seveda uporabila svoje krempeljčke, da nam sporoči, da ji nekaj ne odgovarja. Večinoma smo za vse praske na svojih rokah krivi sami, saj smo jo izzivali. Mačka nam po navadi že vnaprej nakazuje svoje nezadovoljstvo z določeno mimiko telesa in gibi, ki pa jih pogosto ne opazimo. Mačke torej ne jemljemo v naročje, razen če ne pride sama, in je ne dvigujemo, oziroma ko smo jo primorani dvigniti, to naredimo na pravilen način.
Sandra Kuhar
Objavljeno v dvanajsti številki revije Mucek