Mačke in ogledala

Verjetno ste že kdaj opazili kako vaša mačka strmi v ogledalo. Pa se v njem tudi prepozna?

Znanstveniki že skoraj pol stoletja preučujejo koncept samoprepoznavanja pri živalih, v ključno s samoprepoznavo mačk. Vendar ugotovitvam še niso prišli do dna. Preučevanje živalskih umskih sposobnosti je težje kot si lahko predstavljamo. Prav tako je testiranje problematično iz več razlogov. Neuspeh prepoznave večine živali ni presenetljiv, saj mnoga bitja preprosto ne vedo kako izgledajo.

Samoprepoznavanje je sposobnost, da sebe vidite kot posameznika, razumete svoj značaj in se na splošno zavedate, kako je vaš obstoj ločen od ostalih. To je neke vrste notranje spoznanje, a se navezuje tudi na to, kar vidite, ko se pogledate v ogledalo.

Najbolj znano študijo o samoprepoznavi živali v ogledalu je v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja opravil psiholog Gordon Gallup. Raziskovalci so opazovali več vrst živali, da bi ugotovili, katera bi se ob pogledu v ogledalo prepoznala. Živalim so na čelo namestili neodišavljeno rdečo piko in jih postavili pred ogledalo. Opazovali so znake, ki bi nakazovali zavedanje o spremembi njihovega videza, kar bi pomenilo, da imajo občutek samoprepoznave. Zelo malo živalskih vrst je opravilo test. mačka in ogledaloNa seznam najverjetnejše prepoznave so se uvrstili azijski sloni, velike opice, delfini in srake. Mačke se nanj niso uvrstile. Gallupov test skupaj z drugimi podobnimi nakazuje, da mačke ogledal ne razumejo kot jih razumemo mi. Vendar pa so študije še vedno nedokončane. Vedno obstaja možnost, da ko se mačka vidi v ogledalu ji preprosto ni mar, da ima piko na čelu. Obstaja tudi teorija, da se mačke ne obnašajo, kot da se prepoznajo, ker njihov primarni čut ni njihov vid, temveč njihov voh. Mačke prepoznajo ljudi, okolico in druge živali, ne toliko po tem, da jih pogledajo, temveč po vonju. Vsakdo ima edinstven vonj in vonj je veliko bolj zanesljiv identifikator.

Če predpostavimo, da mačke ogledal ne razumejo tako kot mi, se je potrebno vprašati, kaj mislijo, da vidijo. Ko mačka opazi drugo mačko v ogledalu se nanjo različno odzovejo. Radovednejše se približajo, sklonijo za ogledalo, da bi poiskale drugo mačko, poskušajo povohati ali se z iztegnjeno taco dotakniti neznanca, ki ga vidijo. Druge odsev ignorirajo, spet tretje so previdne oz. prestrašene in pobegnejo ali pa se na odsev agresivno odzovejo. To nakazuje, da čeprav se verjetno ne prepoznajo, najverjetneje prepoznajo odsev kot mačjo sorodnico ali vsaj drugo žival. Obstaja tudi možnost, da mačke prepoznajo odsev, vendar se nanj ne odzovejo. Ne diši kot druga žival, ne sega proti njen, zato ne predstavlja grožnje.

Obseg mačjega samozavedanja je še vedno uganka. Bolj verjetno kot to, da občuduje v odsevu svoj videz je, da preiskuje tujca, ki je v neposredni bližini. V kolikor pogled v ogledalo vašo mačko vznemirja, le tega odstranite in preusmerite njeno pozornost z igro, zvokom ali mačjo meto. Tudi z vsemi študijami in teorijami je nemogoče zares vedeti ali mačka razume ogledala. Postavite mačko pred ogledalo in samo preverite, kako se bo odzvala.

Darja Polajžer

Viri:
– https://cattitudedaily.com/do-cats-understand-mirrors/
– https://www.catster.com/the-scoop/lets-talk-cats-and-mirrors- https://www.hillspet.com/cat-care/behavior-appearance/do-cats-understand-mirrors

——————————————————————————————————

OBIŠČITE NAŠO SPLETNO TRGOVINO IN RAZVAJAJTE VAŠO MAČKO:

https://kuzekmucek.si/kategorija-izdelka/za-mucke