Pravilen prevoz hišnih ljubljencev v avtomobilu ni potreben samo zaradi varnosti živali, ampak še bolj zaradi varnosti ljudi, vendar ne glede na to, kakšno žival prevažamo. Med potniki v avtomobilu se velikokrat znajdejo tudi mačke. Kaj moramo torej vedeti in upoštevati pri vožnji z mačko v avtu?
Najprej, da mačka v avtomobilu pomeni nekaj povsem drugega kot pes. Ne glede na pasmo, značaj, navade in kar je še takega, namreč ne smemo pozabiti, da je po naravi zver, pa četudi majhna, ter manj prilagojena človeku in odvisna od njega. Prav tako ni obvladljiva kot pes, niti ne razume ukazov, zato se jim praviloma ne podreja. Večina ima tudi odpor in strah do avtomobila, vsaj na začetku, kar je najverjetneje posledica majhnosti in zaprtosti prostora. Zaradi varnosti tako kosmatinke kot človeških potnikov je to seveda treba upoštevati. Mačka je tudi plezalka, zato lahko v avtomobilu v trenutku povzroči marsikaj, česar pes ne bi mogel.(((ZANAROCNIKE)))
Razen redkih izjem mačk torej ni priporočljivo prevažati prostih in ležečih tam, kjer si izberejo prostor. Da o nujnem upoštevanju varnosti in zakonskih predpisov sploh ne govorimo. Najbolj praktično jo je peljati v namenskih transportnih košarah ali še bolje v kletkah. Če jo nameravamo peljati v pleteni košari, naj bo zaprta in z vratci na zapah. Kljub temu moramo biti zelo previdni in poskrbeti, da so dobro zaprta, saj imajo košare po navadi vratca le z enim zapahom, ki je na sredini.
Če bo mačka med vožnjo v takšni košari na zadnjem ali celo sprednjem sedežu sama, se lahko hitro zgodi, da bo s težo telesa in z vztrajnim potiskanjem dosegla, da bodo vrata popustila, ali ji bo celo uspelo, da bo iz košare prišla skozi zgornji ali spodnji del pri vratih. Namenske transportne mačje kletke, ki so izdelane iz plastike, s kovinskimi ali močnimi plastičnimi vrati ter štirimi zapahi, so zato neprimerno boljše in predvsem varnejše. Mački kljub vztrajnim poskusom in ogorčenemu mijavkanju ne bo uspelo izsiliti poti na svobodo. To lahko namreč med vožnjo povzroči tudi nesrečo.
Takšna kletka je boljša tudi, ko mačka slabo prenaša vožnjo zaradi statične elektrike in posledično občuti ne le slabosti, ampak tudi zavijajoče in glasno mijavka, bruha, opravlja fiziološke potrebe. Če se to zgodi, izbruhane snovi, urin in iztrebki ostanejo v kletki, nam pa je marsikaj prihranjeno, čeprav je mačko in kletko seveda kljub temu treba očistiti, vendar veliko hitreje, lažje in bolj praktično.
Paziti moramo tudi, da izberemo ustrezno in primerno transportno kletko, ki naj ne bo ne prevelika ne premajhna, temveč praktična za čiščenje, ne pretežka za prenašanje, mačka pa naj iz nje obvezno vidi, saj bo zaradi tega mirnejša. Kletko moramo seveda redno čistiti, od časa do časa je nadvse praktično in celo nujno, da jo razkužimo. Praktično in priporočljivo je tudi, da v vsaki transportni kletki vozimo le eno žival in da kletko obvezno postavimo stabilno, brez nevarnosti premetavanja ali celo padcev zaradi vožnje.
Če z mačko potujemo kam dlje in vemo, da težko prenaša vožnjo, je smiselno razmisliti o obisku veterinarja, ki ji bo dal sredstva za lažje prenašanje vožnje in pomiritev. Upoštevajoč že vse navedeno, pa mačko vozimo v avtu le takrat, ko je nujno, na primer k veterinarju. Ni ravno primerljivo prevažanje psa ali mačke, vendar ne po pogostosti prevažanja, vrsti živali, njeni prilagodljivosti in podobnem. Kadar pa jo ne glede na to, kam in kolikokrat le vzamemo s seboj, pa ji moramo zagotoviti ustrezne pogoje.
Roman Turnšek
Objavljeno v deseti številki revije Mucek