Ali veste katero krvno skupino ima vaša mačka?

Če ste sami že kdaj darovali kri ali pa ste bili operirani, potem verjetno veste katero krvno skupino imate. Prav tako verjetno veste, da je krvna skupina pri ljudeh sestavljena iz dveh delov in sicer skupine A, B, AB ali 0, ter faktorja Rh (+ ali -). Kombinacija teh delov določa antigene in protitelesa v krvi, od katerih je odvisno katero kri lahko prejmete, v primeru, da bi potrebovali infuzijo. Poznamo tudi eno vrsto človeške krvi, ki velja za univerzalno krvno skupino (skupina 0, Rh -), kar pomeni, da lahko ta tip krvi prejme vsak človek, brez bojazni za negativno reakcijo oziroma zavrnitev.

Tudi mačke imajo krvne skupine. Čeprav krvni sistem pri mačkah ni tako zapleten kot pri ljudeh, je podatek o krvni skupini vaše mačke pomemben, še zlasti takrat, kadar mačka potrebuje operacijo ali po kotitvi mladičkov.

Predstavljamo vam 6 bistvenih podatkov o mačjih krvnih skupinah, katere bi moral poznati vsak mačji skrbnik:

  1. Mačke imajo eno izmed treh vrst krvnih skupin: A, B ali AB. Za najpogostejšo skupino, ki se pojavlja pri mačka velja skupina A (pri kar 94 do 99 odstotkih mačk), za najbolj redko krvno skupino pri mačkah pa velja krvna skupina AB.
  1. Pri mačkah ni univerzalnih darovalcev, torej mačka lahko prejme izključno kri iz svoje krvne skupine. V nasprotnem primeru lahko pride do usodne reakcije in propada krvnih celic.
  1. Krvna skupina pri mački je določena z geni. Gen za tip krvne skupine A je pri mačkah dominanten, kar pomeni, da potrebuje le en gen, da se izrazi. Na drugi strani je tip B recesiven, kar pomeni, da bi mucek moral podedovati gen za krvno skupino B od obeh staršev, da bi imel tudi sam skupino tipa B. Krvna skupina AB pa se deduje neodvisno od krvne skupine staršev, kljub temu pa kaže, da je na genu krvne skupine B dominantna in recesivna pri genu s krvno skupino A.
  1. Vzreja mačk lahko vpliva na krvno skupino pr mačkah. Raziskave dedovanja krvnih skupin pri različnih vrstah pasemskih mačk so pokazale, da imajo siamke, tonkinške mačke in orientalske kratkodlake mačke vse krvno skupino tipa A, kar pripisujejo dejstvu, da so rejci namerno izbirali določene vizualne karakteristike pri posamezni pasmi. Tem so nasprotne kratkodlka britanka, corniš rex, devon rex, ragdolka, ter turška angora mačka, pri katerih je izražena nenavadno visoka frekvenca tipa krvi skupine B. Najbolj redko krvno skupino pri mačkah, torej tip AB, pa najdemo predvsem pri pasmah kot so abesinke, birmanke, bengalke, kratkodlake britanke, kratkodlake škotske mačke, somalijke in sfinge.
  1. Mešanje krvnih skupin matere in mladička je lahko smrtno za mladička. Kadar parimo dve mački z različnimi krvnimi skupinami, seveda obstaja možnost, da bo vsaj en mladič podedoval krvno skupino, ki je različna od krvne skupine matere. V tem primeru mati mačka preko kolostruma (prvo mačje mleko) prenese protitelesa lastne krvne skupine na mladička, s sesanjem pa lahko krvne celice matere žal uničijo krvne celice novorojenega mucka. Raziskovalci menijo, da bi lahko bil prav konflikt v krvnih skupinah razlog za veliko večino nenadnih in nepojasnjenih smrti mladičkov.
  1. Seveda obstajajo testi za ugotavljanje krvne skupine vaše mačke. Običajno imajo na večjih veterinarskih klinikah na voljo hitre teste za ugotavljanje krvne skupine pri mačkah v nujnih primerih, prav tako pa lahko lastnika mačke napotijo na laboratorijske teste za ugotavljanje krvne skupine. Določeni vzreditelji pasemskih mačk, predvsem na tujem je takšna praksa pogostejša, podatek o krvni skupini mačke zapišejo že kar v rodovnik mačjih mladičkov. Ugotavljanje krvne skupine je za vzreditelje namreč del odgovorne vzreje in mehanizem za preprečevanje legla muckov različnih krvnih skupin ter posledično smrti mladičkov.

Maja Kalaš

Vir: catster.com