Kako poteka gonitev pri mački?

Simptomi gonitve pri mački lahko postavijo na preizkušnjo vsakega, še tako skrbnega in ljubečega mačjega lastnika, zato je seveda zelo priporočljivo, da svojo mačko sterilizirate/kastrirate še pred prvo gonitvijo. Pri tem seveda ne gre zanemariti niti dejstva, da je to najbolj odgovorna in zrela odločitev vsakega skrbnika mačke, ki se zaveda kako pereča je problematika nezaželenih mačjih mladičev pri nas.

Pri mačkah se gonitev začne, ko so živali spolno zrele, to je približno pri starosti šest mesecev. Spolna zrelost pa lahko pri posamezni mački nastopi že med četrtim in celo dvanajstim mesecem starosti. Mačke imajo več ciklusov letno  za razliko od psov, kjer gonitev nastopi običajno le dvakrat letno), kar pomeni, da imajo mačke lahko leglo v vseh letnih časih, čeprav pomlad še vedno velja za najbolj ugodno paritveno obdobje – za pravo “mačjo paritveno sezono”.

Tudi če o znakih gonitve pri mačkah ne veste veliko, boste brez dvoma pri svoji mački kaj hitro opazili, kdaj bo nastopilo takšno obdobje: 

Vaša mačka bo postala naenkrat zelo ljubeča in se bo neprestano drgnila ob vas, ob druge hišne ljubljenčke v gospodinjstvu in tudi ob pohištvo in razne predmete.

Ko boste negovali ali crkljali vašo mačko, bo le ta nagonsko zavzela paritveni položaj: z glavo navzdol in visoko privzdignjenim zadnjim delom telesa.

Mačka bo postala opazno bolj glasna, njeni glasovi bodo neobičajni in bodo brez dvoma pridobivali vašo pozornost.

Lahko bo škropila in označevala z urinom svoje ozemlje, torej vse okoli vašega doma in v njem.

Morda se bo nenavadno vedla, se neprestano kotalila sem in tja, ter bo delovala nemirno.

Lahko bo tudi popolnoma izgubila apetit in več dni ne bo jedla.

V nekaterih primerih lahko mačka vztrajno liže svoje genitalije, ki so verjetno videti rahlo vnete in otekle, opazite lahko tudi rahlo krvavitev.

V obdobju gonitve lahko mačka izvaja pobege od doma, zato previdno zapirajte okna in vrata.

V obdobju gonitve je zelo pomembno, da imate svojo mačko izključno v zaprtih prostorih, da jo tako ustrezno zavarujete in zaščitite pred neželeno brejostjo ter pred okužbami z različnimi mačjimi boleznimi, kot je na primer mačja levkemija. 

Koliko časa traja faza gonitve pri mački

Posamezna gonitev traja okoli 10 dni. Če mačka v tem času ne bo dobila priložnosti za parjenje, se bo gonitev ponovila v nekaj tednih. Edini način, da se pri mački prepreči gonitve znova in znova, je sterilizacija/kastracija.

Mit, v katerega verjamejo nekateri lastniki mačk in nikakor ne drži je, da je s sterilizacijo/kastracijo pri mačkah treba počakati, da mine prva gonitev ali celo, da morajo imeti vsaj eno leglo. Slednje nikakor ni res, veterinarska stroka celo priporoča poseg pred prvo gonitvijo. Zgodnja sterilizacija/ kastracija pri mačkah namreč velja za najbolj etično ter se kot taka tudi priporoča lastnikom hišnih mačk. Glede na še vedno preveliko število brezdomnih mačk pa je to tudi edino odgovorno dejanje, s katerim lahko vsak posamezni lastnik bistveno prispeva tudi k reševanju problematike brezdomnih mačk v svojem okolju.

Kastracija mačke je rutinski poseg, sterilizacija pa šteje za nekoliko resnejši poseg, saj je potrebno odpreti trebušno votlino mačke in odstraniti oba jajčnika in maternico. Postopek je prav tako rutinski povsem varen, kadar ga izvaja strokovno usposobljen veterinar.  Mačka po posegu hitro okreva, na dolgi rok pa ji je prihranjeno veliko težav, povezanih z neizpolnjenim spolnim nagonom.    

Kastrirajte in sterilizirajte svoje mačke ter s tem poskrbite za skupno dobro, za dobro počutje vaše mačke in si obenem prihranite tudi vse nepotrebne skrbi, ki se navezujejo na obdobje gonitve pri svoji mački. 

 

Maja Kalaš

Vir: www.catster.com

 

mucek-narocnina-1