Zakaj kastrirati oziroma sterilizirati mačko?

scottish kitten wearing a funnel collar. isolated on white backgKastracija oziroma sterilizacija je kirurški postopek, s katerim se odstranijo reproduktivni organi z namenom preprečevanja neželenih potomcev. Sterilizacija (ovariohisterektomija) je postopek, ki se opravi pri mačkah ženskega spola s katerim se odstranijo jajčniki, jajcevod in maternica. Kastracija samcev pa pomeni popolno odstranitev njihovih mod.

V starosti od petega do osmega meseca starosti mačji mladiči dosežejo popolno spolno zrelost in so sposobni spočetja in samostojne skrbi za mladiče. Kastracija in sterilizacija mačk preprečujeta neželene potomce, pa tudi zmanjšujeta neželene vedenjske vzorce, ki so povezani s spolnim nagonom pri živalih, ter zmanjšuje tveganje za nekatere bolezni.

Mačke imajo lahko približno tri legla na leto, paritvena obdobja pa se redno pojavijo približno vsake tri tedne v spolno aktivnem obdobju posamezne mačke. Prvo paritveno obdobje nastopi pri mački ponavadi nekje v starosti 6 mesecev.

Nadzor na številom mačjih mladičkov je seveda ključnega pomena, če želimo zagotoviti nadzorovano vzrejo in odgovorno poskrbeti za vse mačke. Malo verjetno je, da bi se za vse nenadzorovano skotene mladičke uspešno našli skrbni domovi, statistični podatki pa žal kažejo, da je brezdomnih živali pri nas še vedno krepko preveč.

Sterilizacija mačke prinaša tudi številne prednosti povezane z zdravstvenimi vprašanji, kajti odpravlja možnost pojava navidezne brejosti in zanesljivo zmanjšuje tveganje za določene bolezni, kot je piometra (gnojno vnetje maternice), kasneje v starejšem obdobju mačke pa tudi rak seskov, maternice in jajčnikov. Zavedati se je treba tudi dejstva, da vsaka brejost in posledično vsaka kotitev za mačko lahko predstavljata določeno tveganje.

Razlogi za kastracijo samcev pri mačkah prav tako vključujejo preprečevanje neželenih rojstev, hkrati pa uspešno omejujejo potrebo samca za označevanje teritorija, vključno z markiranjem in škropljenjem. Za mačke, ki bivajo znotraj, torej skupaj s človekom, je kastracija ključnega pomena za preprečevanje številnih vedenjskih težav, od povzročanja prekomernega hrupa z oglašanjem v paritvenih obdobjih, do omejevanje potrebe po prekomernem praskanju, želje po potepanju in posledično tudi nezgod, poškodb ter nesreč v prometu. S kastracijo se bistveno zmanjša tudi agresija samcev do človeka in drugih hišnih ljubljencev.

Z zdravstvenega vidika se s kastracijo bistveno omejijo tudi možnosti za okužbo mačka in širjenje bolezni FIV in FeLV na druge mačke. Prav tako se zelo zmanjšajo možnosti za kasnejša obolenja prostate in rakava obolenja.

Po kastraciji/sterilizaciji je mačka lahko nekoliko bolj mirna, njene osebnostne lastnosti pa se s postopkom nikakor ne spremenijo. Prav tako je zmotno mišljenje, da je mačka zaradi kastracije oziroma sterilizacije posledično bolj nagnjena k debelosti, saj je telesna teža odvisna izključno od prilagojene, pravilne in uravnotežene prehrane ter zagotovljene primerne fizične aktivnosti.

Postopek sam, torej kirurški poseg, se pri obeh spolih opravlja v splošni anesteziji. Po rutinskem posegu vaša mačka sicer lahko občuti nekoliko nelagodja, vendar ne bi smela občutiti bolečine. Prav tako je, glede na sam postopek, ki so ga izvedli, mačkam tudi predpisan ustrezen odmerek zdravil za nadzor bolečine, po potrebi tudi sredstva za pomiritev. Rana po posegu je strokovno oskrbljena, lastniku pa so podana vsa potrebna navodila za hitro in uspešno okrevanje.

Maja Kalaš