Vse, kar morate vedeti o sterilizaciji mačke

Sterilizacija je poseg, s katerim prekinemo gonitveni cikel pri mački in posledično s tem odpravimo možnost potencialne brejosti pri mački. Vsekakor se moramo zavedati, da je nezaželena brejost in posledično s tem naraščanje števila brezdomnih muc ogromen problem v današnji družbi, zato je še kako pomembno, da smo kot lastniki odgovorni kot do svoje mačke in njenega zdravja kot tudi do družbe same.

Nekaj dejstev:

  • Mačke lahko spolno dozorijo že pri štirih mesecih.
  • Mačka ima lahko v povprečju do nekje tri legla na leto s šestimi mladički.
  • Mačke nosijo mačje mladiče zgolj in samo devet tednov.
  • Mačke lahko po skotitvi ponovno zanosijo celo že po šestih tednih.
  • Mačke vsaka brejost oslabi, za kar posledično potrebuje tudi obdobje mirovanja, da si opomore.

 

Kaj je sterilizacija?

Sterilizacija je kirurški poseg, s katerim odstranijo jajčnike mačke in posledično prekinejo mačkin gonitveni ciklus ter odpravijo možnost brejosti pri mački. Ob tem pa je potrebno tudi vedeti, da s tem posegom obenem mački tudi zmanjšajo možnost pojava gnojnega vnetja maternice ali nastanka rakavih tvorb na jajčnikih ter maternici. Prav tako je s sterilizacijo zmanjšana možnost za okužbo z virusoma mačji virus imunske pomanjkljivosti ali mačjo levkozo, ki se prenašajo na mačke z ugrizi med pretepi.

Kdaj je priporočljiva sterilizacija?

Vsekakor je zgodnja sterilizacija pri mačkah še kako priporočljiva, sploh ker mačke postanejo spolno zrele že pri štirih mesecih. Vsekakor pa se moramo kot lastniki v prvi vrsti vprašati, če si morda želimo, da ima mačka kakšno leglo, ali ne. V kolikor je odgovor ne, je definitivno priporočljiva sterilizacija v zgodnjem obdobju mačkinega življenja, sploh če gre za zunanjo mačko. Zunanje mačke so v obdobju gonitve izredno avanturistične, se rade potepajo in so zato tudi za mačkone lahko dosegljive, posledično lahko hitro pride do brejosti. V tem primeru je ključno, da skušamo mačko sterilizirati še pred prvim gonitvenim ciklom. V kolikor pa je mačka zgolj notranja pa prehitro in naglo odločanje ni potrebno, saj je verjetnost, da bi prišlo do nezaželene brejosti izredno majhna. Pa vendar je pomembno, da se pred odločitvijo, kdaj je najbolj priporočljivo sterilizirati mačko, posvetovati z veterinarjem. Le ta bo s pregledom tudi dobro ocenil, kdaj bi bilo zanjo najbolj primeren čas.

Kako poteka proces sterilizacije?

V prvem koraku še pred samim posegom bo mačka dobro pregledana, saj je za poseg nujno potrebno, da je mačka zdrava. Ko je ta pogoj izpolnjen, sledi sam operativni poseg, pri katerem mačko v prvi vrsti uspavajo s splošno anestezijo. V naslednjem koraku mački obrijejo trebušček, kožo na tem delu dobro očistijo in razkužijo. Nato pa sledi uradni operativni del, pri čimer jajčnike odstranijo in odprtino pa nazaj zašijejo. Danes se za to uporablja posebni material, ki se razgradi sam v nekaj tednih. V primeru, pa da veterinar uporabi nerazgradljiv material, bo le tega odstranil deseti dan po operaciji. Preden se mačka prebudi iz narkoze prejme tudi antibiotična in protibolečinska sredstva.

Kako skrbeti za mačko po operaciji?

Po kolikem času naj bi mačko odpeljali domov je veliko odvisno od poteka samega posega, kako je mačka le tega prenesla, ali so bili kakšni zapleti ali ne. V povprečju naj bi mačke po nekaj urah po posegu že lahko odšle domov. Mačkam po navadi ovratnikov, ki preprečujejo mački, da ližejo rano, ne dajejo, saj v veliki večini mačke tega ne počnejo. V primeru, pa da vseeno opazimo, da mačka liže svojo rano, je le ta nujno potreben.

Pred prihodom domov pa se moramo tudi zavedati, da se lahko še nekaj ur po posegu pojavijo nekateri znaki narkoze, kot so tresavica, slinjenje, težava z ravnotežjem in posledično hojo. Seveda ti znaki izzvenijo že v nekaj urah, če pa opazimo nasprotno pa je nujen posvet z veterinarjem. Pomembno je, da mački zagotovite miren in tih ter udoben prostor za počitek. Ko pa mačka nima več zgoraj naštetih znakov, ji lahko ponudite tudi hrano in vodo. Okrevanje samo pri mačkah poteka relativno hitro in v veliki večini brez kakršnih koli težav, v primeru pa da se le te pojavijo pa je nujen pregled pri veterinarju.

Kaj pa morebitne težave, ki jih poseg lahko prinese?

Težave, ki se lahko pojavijo z roko v roki s sterilizacijo, so velikokrat težave s prekomerno telesno težo, kar lahko vodi tudi v razvoj pridruženih bolezni, ki so posledica tega. Ob prekomerni telesni teži lahko pride do nastanka sladkorne bolezni in oziroma ali celo do težav s sklepi, sploh v primeru, če se mačka kljub prekomerni telesni teži premalo giblje.

Odločitev za sterilizacijo, ki jo sprejmemo kot lastniki mačke, pozitivno vpliva ne samo na mačko in njeno zdravje, ampak s tem skrbimo tudi za dobrobit družbe, v kateri je veliko preveč brezdomnih mačk, ki iščejo svoj dom.

 

Vesna Kropf

VIRI:

https://www.hillspet.com/cat-care/healthcare/benefits-of-neutering-a-cat

https://vcahospitals.com/know-your-pet/spaying-in-cats

https://www.mondou.com/en-CA/blogs/advice/cat/the-importance-of-sterilizing-your-cat-ac15.html

 

——————————————————————————————————

OBIŠČITE NAŠO SPLETNO TRGOVINO IN RAZVAJAJTE VAŠO MAČKO:

https://kuzekmucek.si/kategorija-izdelka/za-mucke