»Našel sem izgubljenega mačka! Ne morem ga posvojiti! Kako mu lahko pomagam?«

Prepogosto se zgodi, da ob cesti, v škatli ali kar pred hišo najdemo zapuščeno mačko ali celo mladičke. Velikokrat pa se tudi zgodi, da mačke ne moremo obdržati. Čeprav marsikdo ne razume, obstaja kar nekaj razlogov, zakaj je ne moremo obdržati pri sebi. Ti so naslednji:

  • preveliki stroški;
  • nimam časa ali pa sem veliko odsoten/-a;
  • želim posvojiti mačko, ampak se domači, starši, sostanovalci ali lastniki najemniškega stanovanja s tem ne strinjajo;
  • sem alergičen/-a.

Kljub temu obstajajo različne rešitve, kako pomagati zavrženim mačkam. Poglejmo, kakšne. Če so naša težava preveliki stroški, ki jih prinese mačka (cena sterilizacije/kastracije, kakovostne hrane, cepljenj ter morebitne veterinarske oskrbe zahtevajo redne dohodke), ji lahko nudimo začasno skrbništvo. V naših rokah je najmanj do dopolnjenega 12. tedna, dokler ne najde stalnega doma. Moramo pa se zavedati, da se to obdobje lahko podaljša tudi do enega leta. V tem času je potrebno, da se obrnemo na ustrezna društva, ki mačku poiščejo dom (če mu ga ne najdemo sami). Društva pa večinoma krijejo vse stroške bivanja mačke pri vas. Stroškov, ki so v tem primeru težava, tako ne boste imeli, društvu pa boste zelo pomagali že s tem, da bo mačka nameščena pri vas, saj so po navadi vsi začasni domovi in zavetišča zasedeni. Mački pa moramo nuditi tudi osnovne bivalne pogoje, in sicer ločen karantenski prostor, da jo ločimo od naših drugih živali (če jih imamo). Najdenček mora imeti dovolj prostora za gibanje, mačje stranišče, posodo za hrano in vodo, kakšno igračko, ležišče, praskalnik in mačjo travo. Če nimate vseh stvari doma, si jih lahko izposodite tudi od društev. (((ZANAROCNIKE)))

Če je težava v tem, da nimamo časa ali pa smo veliko od doma, se lahko odločimo za posvojitev na daljavo. Mačka biva v zavetišču, mi pa plačujemo stroške za našo posvojenko. Ta način posvojitve mačk je zelo aktualen, saj je rešitev za večino razlogov, kadar mačke ne moremo imeti.

Kadar je težava v tem, da se vsi ne strinjajo s tem, da bi imeli mačko, vam svetujemo, da se priključite društvu kot prostovoljec. V Sloveniji imamo kar veliko društev za zaščito in proti mučenju živali. Opravljamo lahko različna dela, s katerimi pomagamo živalim, poleg tega pa smo v nenehnem stiku z mačkami. Prostovoljci namreč ne delajo le na stojnicah, ampak tudi vozijo mačke do veterinarjev, lovijo prostoživeče, hranijo brezdomne. Poleg tega pa se trudijo za čim boljše življenje mačk, osveščajo ljudi ter izdelujejo razne izdelke, ki jih prodajo z namenom, da lahko pomagajo še več mačkam. Lahko se vključite tudi v Felinološko društvo.

Vse več pa je tudi ljudi, ki imajo alergije na mačjo dlako. Tudi v tem primeru je najboljša posvojitev na daljavo ali priključitev v društvu kot prostovoljec, kar smo opisali že zgoraj. Treba pa je omeniti, da obstajajo tudi mačke, ki ne povzročajo alergij. Sem sodijo naslednje pasme: bengalska mačka (Bengal), cornix rex, devon rex, javanka (Javanese), laperm, orientalka (Oriental Shorthair), ruska modra mačka (Russian blue), sibirska mačka (Siberian) in sfinga (Sphynx).

 

 Sandra Kuhar

 

Objavljeno v sedmi številki revije Mucek