Naši bralci se na nas zelo pogosto obračajo z vprašanji o zdravstvenem stanju svoje mačke. Pri manjših težavah lahko naši strokovnjaki odlično svetujejo na daljavo, v nekaterih primerih pa žal ne preostane drugega, kot da skrbnika in mačko napotijo na nujni pregled k veterinarju. Da se boste v prihodnje lažje odločali, kdaj zadostuje iskanje informacij na spletu in kdaj je mačko takoj potrebno odpeljati k veterinarju, smo pripravili kratek pregled stanj, ki zahtevajo veterinarsko oskrbo.
V nekaterih primerih, ko se stanje mačke poslabša hitro in opazno, je nujo po veterinarskem pregledu lahko prepoznati. Vendar pa vedno ni tako. Nekatere resne zdravstvene težave se lahko začnejo z blagimi, težje opaznimi znaki, resno težavo pa prepoznamo šele, ko je mačkino življenje že ogroženo.
Najprej poglejmo nekaj načinov, kako preveriti zdravje mačke. Zelo pomemben pokazatelj mačkinega zdravja so njene dlesni. Če privzdignemo mačkino ustnico, moramo zagledati rožnate in vlažne dlesni. Če so dlesni blede, sive ali rdeče barve, je z mačko najverjetneje nekaj narobe. Tudi mačka zna, podobno kot majhni otroci, sporočiti, da nekaj ni v redu. Če opazite, da mačka neprestano mijavka, se najprej prepričajte, da ima dovolj hrane, vode in vaše pozornosti. Če mijavkanje ne poneha, obstaja možnost, da je mačka v bolečinah in vam poskuša sporočiti, da je nekaj narobe. V takšnem primeru mačko najprej dobro preglejte. Če ni opaziti nobene poškodbe, z rokami pretipajte njen hrbet, noge in rep, nato pa nežno primite njeno glavo z obema rokama. Tako boste začutili morebitne otekline. Drugi znaki, da ima mačka bolečine so tudi sopenje, skrivanje in občutljivost na dotik bolečega predela. Poleg tega, da opazujete znake akutnega obolenja pri mački, pa bodite tudi pozorni, da jo vozite na redne preventivne veterinarske preglede ter ne zamudite cepljenj. Idealno je mačko peljati k veterinarju enkrat do dvakrat letno, posebna pozornost pa je potrebna pri starejših mačkah.
Stanja, ki potrebujejo nujno veterinarsko oskrbo:
- Težave z dihanjem
To je ena izmed najresnejših težav, saj mačka lahko brez zraka preživi le okoli tri minute. Včasih je znake oteženega dihanja pri mačkah težko prepoznati. Običajno se pokažejo kot dihanje z odprtimi usti, kašljanje, sopenje, čudni zvoki, neenakomerno dihanje pa opazimo tudi z opazovanjem dviganja in spuščanja prepone. Vsako takšno stanje je izredno nujno in zahteva takojšnjo pomoč strokovnjaka.
(((ZANAROCNIKE)))
- Nenormalno uriniranje pri samcih
Mački moškega spola so zaradi svoje anatomije izpostavljeni tveganju za obstrukcijo urinalnega trakta. To pomeni, da maček ne mora urinirati – stanje je zelo resno, saj je brez zdravljenja lahko smrtno. Te težave se običajno začnejo postopoma. Maček lahko začne urinirati izven svojega stranišča, prši urin v majhnih količinah, mijavka ali si pretirano liže genitalije, saj čuti precejšno bolečino. Pomembno je, da samci dobijo veterinarsko oskrbo ob vsaki spremembi uriniranja. Tudi mačje samice imajo lahko težave z urinalnim traktom. Čeprav te običajno niso smrtno nevarne, jim lahko povzročajo hude bolečine, zato je tudi pri njih potrebno ukrepati.
- Paraliza zadnjega dela telesa
To težavo povzroča aortna trombo-embolija, ki je komplikacija srčne bolezni pri mačkah. Krvni strdek se zatakne v zadnjem delu telesa (običajno v nogah). To je za mačko zelo boleče, zato paralizo običajno spremlja tudi hitro dihanje in mijavkanje.
- Zavračanje hrane in/ali vode
Neješčnost je pri mačkah pogosto simptom resne težave. Če mačka ves dan, predvsem pa več dni zapored zavrača hrano, je to lahko znak številni resnih bolezni, zato je obisk veterinarja nujen.
- Dolgotrajno bruhanje in/ali driska
Vse mačke občasno kaj izbljuvajo ali pa imajo mehkejše blato. Skrbeti mas mora, ko se te težave ponavljajo ali trajajo več dni zapored. Še posebej, če je v izločkih prisotna kri, je neprenehno bruhanje ali driska razlog, da obiščemo veterinarja.
- Zaužitje strupenih snovi
Hitro ukrepanje lahko močno izboljša izid v primeru zaužitja mački strupenih snovi kot so sredstva proti zamrzovanju ali lilija. Če vidimo mačko pojesti kaj strupenega, jo takoj odpeljimo k veterinarju.
- Otopelost, letargija
To se pokaže kot negibnost, skrivanje v enem prostoru dalj časa, ne reagiranje na zvoke, gibe in druge stvari iz okolice. Takšna situacija je pokazatelj resnih težav in zahteva takojšnjo veterinarsko pomoč.
- Napad
Čeprav en sam napad po navadi ne pomeni hujše nevarnosti, pa se moramo zavedati, da se napadi pogosto ponavljajo na nekaj ur in postajajo vedno hujši. Napad je lahko tudi simptom zastrupitve, zato mora mačka, ki ima napad, naravnost k veterinarju.
- Huda poškodba
Odprte rani in krvavitve običajno skrbnike hitro pripravijo do tega, da mačko odpeljejo k veterinarju. Vendar se huda poškodba lahko zgodi tudi ob hudem udarcu, kot je na primer padec z višine, in se ne pokaže navzven. Mačka ima lahko obsežne notranje poškodbe, na zunaj pa izgleda nepoškodovana. Če vemo, da je mačka doživela hud udarec, se prepričajmo, da je vse v redu, z veterinarskim pregledom.
- Pretepi z drugimi mačkami
Mačka, ki je bila udeležena v pretepu in je ranjena, mora biti zdravljena z antibiotiki, saj se odprte rane sicer lahko spremenijo v ognojke, ki pa zahtevajo operacijo.
- Izguba dlake
Izguba dlake na določenih mestih je lahko simptom mikrosporije , glivične okužbe, ki se lahko iz mačke prenese na človeka, vendar pa se lahko enostavno pozdravi z mazilom. Izguba dlake je lahko tudi znak notranjega problema, kot je bolezen ščitnice ali Cushingove bolezni. Ne glede na vzrok, ob pretiranem izpadanju dlak lahko mačka med umivanjem pogoltne preveliko količino dlak. Običajno je to nenevarno, lahko pa povzroči črevesno zaporo, ki je izredno resen zaplet. Kadar mački pretirano izpada dlaka, je vsekakor potrebno ugotoviti vzrok in ga odpraviti.
Zgornji seznam nujnih stanj vsekakor ni popoln, saj so zdravstvene težave mačk prav tako raznolike kot človeške. Sami normalno obnašanje svoje mačke najbolje poznate in boste verjetno ugotovili, kdaj potrebuje pomoč, že z podrobnejšim opazovanjem. Če opazite kakršno koli večjo razliko v njenem vedenju, ali pa se vam mačka zdi pod stresom ali v bolečinah, ne odlašajte z obiskom veterinarja.
Ana Ažman