Mačja meta je rastlina, ki v mnogih mačkah vzbudi srečo in jih celo sprosti. Ker pa si kot lastniki mačk želimo imeti mačjo meto na dosegu rok, pa vam v tokratnem prispevku predstavljamo nekaj napotkov, kako le to vzgojiti kar sami doma.
Kaj sploh je mačja meta?
Mačjo meto uvrščamo med družino met, za katero so značilni kosmati listi in stebli. Njen aromatičen vonj, ki ga sprošča eterično olje v rastlini, mačke hitro privabi. Snov, ki pa povzroči takšen odziv pri mačkah, pa se imenuje nepetalakton. Le ta sproža v mački različne odzive od navdušenega teka, predenja, stokanja pa vse do valjanja po njej. Snov naredi mačko izredno srečno in razburljivo ter jo obenem tudi sprosti, vzrok, zakaj pa še danes ni točno jasen.
Zavedati pa se moramo, da mačja meta ne privabi vsake mačke, ampak se odstotek mačk, ki se nanjo odziva, vrti okoli 50 odstotkov. Zanimivo pri tem pa je tudi, da se odzivanje na mačjo meto deduje in da odziv nanjo pokažejo šele po šestih mesecih starosti.
Kdaj je najboljši čas za sajenje mačje mete?
Najboljši čas za sajenje mačje mete je zgodaj spomladi, nasadimo jo lahko ali v lončku na balkonu ali na vrtu, odvisno koliko prostora imamo na voljo. Obenem pa je pomembna tudi lega, saj ima mačja meta zelo rada sonce in je za dobro uspevanje le te nujna sončna lega. Ko se lotite sajenja, pa je prav tako pomembno, da rastlini daste dovolj prostora kot na vrtu, če jo sadite tja kot tudi, če jo sadite v lonec. Lonec naj bo dovolj velik, saj je mačja meta uvrščena med rastline, ki izredno hitro rastejo in potrebujejo dovolj prostora in zemlje za dobro rast.
Kaj pa pozimi?
Mačjo meto lahko gojimo tudi pozimi brez težav. V primeru, da jo imamo nasajeno v loncu, jo premaknemo v notranjost hiše oziroma stanovanje, najboljše na okensko polico ali kakšno drugo sončno mesto. V primeru pa, da je le ta na vrtu, jo lahko presadimo v lonec in jo premaknemo v notranjost hiše oziroma stanovanja na sončno mesto.
Kdaj nabirati mačjo meto in kako jo shraniti?
Kdaj točno nabirati mačjo meto je veliko odvisno od časa, kdaj smo jo točno posadili. Pomembno je, da je rastlina velika vsaj šest centimetrov, preden se lotimo nabiranja. Nabirajo se kot listi kot tudi cvetovi najkasneje do zgodnje jeseni.
Mačjo meto, v primeru, da jo imamo veliko, najbolj učinkovito nabiramo tako, da odrežemo nekaj stebel nad dnom rastline. Le te nato povežemo skupaj in obesimo, da se meta posuši lepo na zraku. V primeru pa, da mačje mete nimamo toliko, da bi ji lahko odrezali stebla, lahko naberemo samo liste in cvetove ter jih posušimo na soncu na pladnju. Vsekakor je v obeh primerih nujno, da je mačja meta, ki se suši, nedosegljiva mačkam. Posušeno mačjo meto nato shranimo v zaprti posodi v temnem in hladnem prostoru.
Kako uporabiti mačjo meto?
Suho mačjo meto lahko uporabimo v polnilih za igračo ali celo malo posujemo po posteljici. Pomembno je, da ne pretiravamo s količino.
Vesna Kropf
VIRI:
https://bonnieplants.com/blogs/how-to-grow/growing-catnip/
https://www.gardeningknowhow.com/edible/herbs/catnip/growing-catnip.htm
https://pets.webmd.com/cats/catnip-effects-on-cats
——————————————————————————————————
OBIŠČITE NAŠO SPLETNO TRGOVINO IN RAZVAJAJTE VAŠO MAČKO: