Vsaka izguba, ki jo v življenju doživimo, običajno močno boli. Tako boli tudi izguba ljubljenega hišnega ljubljenčka. Kako naj se s tem soočimo?
Žalovanje je proces soočanja z bolečino in praznino, ki po izgubi ostane. Tako velika, kot je bila ljubezen med vami in vašo mačjo ljubljenko, tako velika je lahko bolečina. Le da ima bolečina ob žalovanju hude in velike posledice za dušo, um in telo. Tisti, ki imamo naše mačje kosmatince zares radi, dobro vemo, da maček ni le hišni dodatek za preganjanje mrčesa in dolgčasa, temveč da je pravzaprav – velik in cenjen član družine.
Vaša mačka vas je verjetno spremljala kar nekaj let. Vsak dan vas je pričakala, skupaj ste šli čez mnoge preizkušnje in znala vas je potolažiti. Vi ste jo skrbno razvajali in zanjo skrbeli kot za svojega otroka, to pa je razlog, da ste medsebojno razvili močno in lepo vez, zato vas je izguba zelo prizadela. Zdaj je praznina namreč zelo občutna. Ko pridete domov, vas mačji ljubljenček nič več ne pričaka in močno ga pogrešate.
Tu je nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo prebroditi to težko obdobje.
- Bodite hvaležni za njeno življenje.
Pri žalovanju smo običajno osredotočeni le na izgubo – torej konec življenja, pozabimo pa na to, da moramo biti hvaležni in veseli za obdobje, ki smo ga z mačko preživeli. Spomnimo se, kako lepo smo se imeli skupaj in kako lepo mačje življenje je imela. Naj vam nasmeh na obrazu narišejo vsi tisti zabavni trenutki, ki jih zagotovo ne zmanjka.
- Družite se z ljudmi, ki razumejo, kako je.
Obkrožite se z ljudmi, ki bodo razumeli, kako težka je lahko izguba mačke. Le ljudje, ki imajo svoje ljubljenčke tako močno radi, kot vi, vas bodo znali razumeti in videti vašo bolečino. Povsem možno je, da se boste morali soočati z ljudmi, ki tega ne bodo razumeli, vendar ne dovolite, da vas to vznemiri.
- Če potrebujete čas zase, si ga vzemite.
Izguba ljubljenčka je huda travmatična izkušnja. Če potrebujete čas zase, si ga torej vzemite. Če potrebujete proste dni v službi, si jih uredite. Razumljivo je, da ste prizadeti in šok je normalen začetni odziv.
- Imejte se radi.
Počnite stvari, ki jih sicer radi počnete. Ukvarjajte se s športom, družite se s prijatelji, berite knjige. Zapomnite si: dejansko ste močnejši, kot mislite, da ste!
- Dovolite si jokati.
Čustev ne zadržujte v sebi. Lažje vam bo, če boste dovolili, da pridejo na dan. Tako sproščate napetost in se z bolečino sproti soočate, kar je precej zdravilno.
- Ustvarite album.
V spomin na ljubljeno mačko, ustvarite album z njenimi slikami, ki opisujejo njeno življenje. To dejanje vam bo pomagalo, da na simboličen način naredite zaključek tudi vi. Zdelo se vam bo, da ste tudi z albumom ohranili spomin nanjo. Lepih slik vam zagotovo ne manjka.
Kdaj je čas za novega ljubljenčka?
Uh, kako grdo se to sliši, kajne? Vemo, vemo, prav vsak hišni ljubljenček je nenadomestljiv. Bil je poseben, unikaten in nikoli ga ne bomo nadomestili. Dejstvo je, da živali niso le objekti, ki jih zamenjamo, ko ena odide.
Ko boste pripravljeni, bi o tej možnosti lahko razmislili. Najprej si dajte seveda čas za žalovanje. Šele ko boste v srcu počasi dovolili odpreti malo prostora za novo kosmatinko, počasi premislite tudi o tem. Morate vedeti, da to nikakor ne pomeni, da ste prejšnjo muco pozabili. To pomeni, da spomin nanjo častite, ker boste novemu mucku omogočili lepo življenje in tega bi bila vaša pokojna mačka zagotovo vesela.
Zavedati se morate, da je žalovanje individualen proces. Intenziteta in čas žalovanja sta odvisna od posameznika in mnogih dejavnikov.
Bolečine ne zadržujte v sebi, ampak poiščite pomoč, če je to potrebno. Vaša mačja ljubljenka vas zagotovo ne bi želela videti tako žalostne.
Močnejši ste, kot si mislite!
Katarina Robnik
Viri:
metro.co.uk
www.catster.com
www.thespruce.com