Kaj vam sporoča mačji kakec?

Mačji kakec je ogledalo zdravja vaše mačke.

Mačke so ­­na splošno redkobesedne glede njihovega zdravstvenega stanja in počutja, so načeloma zelo ješče in seveda tudi ne potožijo o morebitnih bolečinah, prebavnih motnjah ali nenavadnih spremembah, zato moramo mačji skrbniki razviti pravo intuicijo za prepoznavanje mačjega počutja in splošnega zdravstvenega stanja.

Čiščenje mačjega stranišča sicer ni najbolj glamurozno opravilo, vendar pa vam je prav opazovanje mačjih iztrebkov lahko v veliko pomoč pri prepoznavanju številnih zdravstvenih težav vaše mačke. Predpogoj je seveda dobro poznavanje zdravega mačjega iztrebka.

Kakšno je torej normalno mačje blato?

Jasno je, da se blato od mačke do mačke lahko nekoliko razlikuje, pa vendar obstajajo določene značilnosti običajnega mačjega kakca, ki kažejo na dobro zdravje mačke.

Mačke se običajno iztrebljajo enkrat do dvakrat dnevno. Iztrebek mora biti temnejše rjave barve, dobro oblikovan, ne preveč težak, pa tudi ne premehak ali kašast. Običajen mačji iztrebek tudi nima pretirano neprijetnega vonja (nekaj specifičnega vonja pa je seveda normalno).

Kaj pa, če ima mačka diarejo?

Driska med mačkami ni nič neobičajnega in obstaja več razlogov, da mačje blato postane manj čvrsto. Tudi izcedek ob iztrebljanju pri mačkah še ni razlog za paniko, saj včasih mačka zelo hitro razvije drisko, katera pa prav tako hitro tudi mine.

Spet drugič lahko diareja traja tudi po več dni, več tednov ali celo več mesecev, se pojavlja ciklično ali občasno. Driske, ki trajajo od 24 do 48 ur pri mačkah navadno še ne predstavljajo neposredne nevarnosti za dehidracijo.

Najbolj pogosti vzroki/razlogi za mačjo diarejo:

  • spremembe v prehrani
  • preobčutljivost/ živilske alergije
  • vnetna črevesna bolezen
  • vnetje trebušne slinavke
  • črevesne bolezni
  • notranji zajedavci (gliste)
  • kolitis
  • rak

Če driska pri vaši mački traja več kot dva dni in ima tudi neprijeten vonj, je priporočljivo, da se o vzrokih problema prepričate z obiskom pri izbranem veterinarju. Če pa je v iztrebku prisotna tudi črna barva ali kri ali se driski pridružuje tudi bruhanje, zaspanost, izguba apetita ali telesne teže, apatičnost, ter povišana telesna temperatura, potem je takojšen obisk veterinarske ambulante nujen!

Zaprtje pri mački

Enako kot v primeru driske, vam tudi v primerih občasnega kratkotrajnega zaprtja pri mački ni potrebno takoj skrbeti. Kadar pa se vam zdi, da se mačka zelo trudi in se ne more iztrebiti, kljub temu, da to intenzivno poskuša že več kot 48 ur, pa je obisk veterinarja nujen.

Najbolj pogosti razlogi/ vzroki za zaprtje pri mačkah:

  • pretirano samo-negovanje, ki povzroča kepe dlak v prebavnem traktu mačke
  • težave z ledvicami
  • mačji megakolonom
  • nekatere vrste obstrukcije (vrvice ali kosti)
  • diete z nizko vsebnostjo vlaknin
  • nepravilnosti debelega črevesja (zoženja, tumorji)
  • težave s hrbtenico ali bolečine

Za premagovanje zaprtosti pri mački vam lahko veterinar predpiše povečanje vlaknin v prehrani, na primer z dodajanjem konzervirane buče v prehrano vaše mačke, lahko pa vam priporoči tudi posebno dieto z lahko prebavljivo hrano, s čemer se zmanjša količina iztrebka v prebavnem traktu mačke. Priporočljivo je spodbuditi mačko k bolj intenzivnemu gibanju, ponudite ji lahko tudi več vode za pitje, kar bo prav tako pripomoglo k lažjemu iztrebljanju.

Skrbno spremljanje, opazovanje in prepoznavanje ustreznosti mačjega iztrebka je Torej eden od prvih pokazateljev dobrega zdravja vaše mačke. Skrb za dobro počutje in zdravje mačke pa je vaše osnovno poslanstvo, ki ste ga sprejeli skupaj z lastništvom.

Čiščenje mačjega stranišča za vas zato ni le neprijetno opravilo, ampak ima poseben smisel: daje vam namreč prve odgovore na vprašanja, povezana z zdravjem vaše mačke, na katera vam sama ne more odgovoriti.

Maja Kalaš

Viri: pets.thenest.com
pets.webmd.com
www.catdocmaine.com

 

mucek-narocnina-1