Vprašajte katerega koli izkušenega skrbnika mačk in povedal vam bo, da obstaja veliko ključnih razlik med samci in samicami. Na primer, razširjeno je prepričanje, da so mačji samci bolj ljubeči kot samice. Mnogi tudi menijo, da so samice boljši lovci. Toda ali obstaja za to kakšna znanstvena podlaga? Do neke mere ja.
Spolni hormoni vplivajo na številne vidike mačjega razvoja, temperamenta in stopnje aktivnosti. To je eden od mnogih razlogov, zakaj skrbniki mačk sterilizirajo in kastrirajo svoje ljubljenčke. Ti postopki med drugim “zmehčajo” mačke in preprečijo nevarnost zdravstvenih zapletov.
Ne glede na to, ali imate samca ali samico, upoštevajte, da je mačja osebnost bolj odvisna od njenega individualnega značaja, ne pa od pasme, starosti ali spola. Pomebno vlogo igrajo tudi socializacija, usposabljanje in vez, ki jo delite z njim.
1. Mačji samci so na splošno večji od sami
Samci so običajno večji od mačjih samic – vendar ne veliko. Pri velikosti in teži igra veliko vlogo tudi pasma. Poleg teže pa imajo lahko samci tudi večje telesno razmerje(večja in širša glava, večje tačke..).
2. Nekastrirani samci so vedno pripravljeni na gonitev, samice imajo cikle
Nekastriran maček se bo paril s toliko samicami, kolikor mu telo fizično dopušča, kar je v veliki meri odvisno od njegove starosti in vzdržljivosti. To je tudi eden od mnogih razlogov, zakaj strokovnjaki odsvetujejo zadrževanje nekastriranih mačk na prostem. Saj prispevajo k prenaseljenosti tako v zavetiščih kot na ulicah.
Ne sterilizirane mačke so dovzetne za parjenje v določenih delih leta, zlasti spomladi in poleti. Mačka bo v obdobju gonitve dva do tri tedne. V tem času bo bolj vokalna, postala bolj ljubeča in poskušala priti ven, da bi prišla do mačkona.
3. Oranžne mačke so pogosteje samci kot samice
Garfield. Obuti maček. Kaj imata skupnega? Oranžna sta. Oba sta tudi moška in za to dejansko obstaja znanstveni razlog. Mačke imajo dva kromosoma, ki določata njihov biološki spol. Samci imajo kromosome XY, samice pa XX. Da bi bil mačji samec oranžen, potrebuje gen za oranžno barvo na svojem kromosomu X; samica ga potrebuje na obeh. Posledično je 8 od 10 oranžnih mačk samcev.
4. Skrbniki poročajo, da so samci bolj ljubeči kot samice
Vse o mačjih značilnostih je odvisno od njenih individualnih izkušenj, temperamenta in okolja. Veliko teh stvari je v rokah ljudi. Ustvarjanje prijetnega, toplega doma, kjer se vaša mačka počuti varno, lahko zgradi zaupanje in okrepi vaš odnos, ne glede na to, ali gre za samca ali samico. To vključuje spoštovanje njihovih meja, zanašanje na pozitivno okrepitev in redno igranje.
5. Mačji samci in samice imajo različne stile igre
Nobenega dvoma ni, da se nekatere mačke rade igrajo. Vendar pa imajo mački in mačke svoje preference, ko gre za metode. Študija iz leta 2023 v Scientific Reports navaja, da je veliko bolj verjetno, da se samice raje vključjo v “igro zasledovanja”. Samice uživajo v piljenju svojih lovskih sposobnosti in to je eden od mnogih razlogov, zakaj nekateri ljudje verjamejo, da so mačje samice boljši lovci kot sam
Ista študija je poročala o dveh dejstvih o samcih. Prvič, niso tako nagnjeni k lovljenju igre kot njihov ”nežnejši” spol. Namesto tega se pogosto udeležujejo dejavnosti, podobne rokoborbi, ki se lahko kaže kot valjanje po tleh, udarjanje brez krempljev in igrivo grizenje. Za mnoge samce je rokoborba oblika socialne interakcije, ki vzpostavlja prevlado brez konfliktov. Drugič, ugotovljeno je bilo, da so samci na splošno bolj igrivi kot samice. Ni soglasja o tem, ali to velja za mačke na splošno ali je bilo specifično za to študijo.