5 korakov za pripravo mačke na prihajajočo jesen

Jesen že trka na vrata, temperature se počasi spuščajo, listje že odpada, zjutraj pa nas lahko kmalu presneti tudi jutranja megla. Še preden pa vsi skupaj vstopimo v jesenske mesece, pa priporočamo, da se na le te tudi dobro pripravimo in obenem nanje pripravimo tudi svoje mačke, zato vam danes predstavljamo pet korakov, kako pripraviti mačko na prihajajočo jesen.

1.      Zaščita pred zunanjimi zajedavci

Eden izmed izredno pomembnih korakov za pripravo mačke na jesen je zaščita pred zunanjimi zajedavci, med katerimi so najpogostejši klopi in bolhe. Vsekakor pa zaščita ni potrebna zgolj in samo v jesenskih mesecih, ampak tudi v pomladnih in poletnih, saj so le ti takrat prav tako aktivni. Obdobje njihove aktivnosti se začne nekje v začetku marca in lahko traja celo tja do konca novembra, odvisno od višine temperature v okolju. Kot lastniki se obenem moramo tudi zavedati, da so zunanji zajedavci aktivni ne le v gozdu ali na travniku, ampak tudi v bolj urbanih območjih, na naših vrtovih in v živih mejah. Iz tega razloga je ne glede na našo lokacijo pomembno, da prav vsako mačko zaščitimo pred zunanjimi zajedavci, ali z ovratnico, ampulo ali s katero od ostalih sredstev za zaščito pred zunanjimi zajedavci. Katero uporabiti pa se posvetujte s svojim veterinarjem, ki vam bo glede na vašo mačko tudi svetoval primerno zaščito.

2.      POZOR MORČARADI!

Jesenski meseci poleg lepih sončnih in prijetno toplih dni prinašajo tudi malo manj tople in deževne dneve, ki na plano privabijo prve močerade. Močerad se v veliki večini zadržuje v bližini izvirov, kjer so tla relativno vlažna, v jesenskih mesecih pa ga najdemo že povsod po gozdu.

Naj spomnimo, močerad je repata dvoživka črne barve z rumenimi lisami, ki zraste do nekje 20 centimetrov in se giba s pomočjo štirih nog. Po celem telesu ima strupene žleze, ki ga ščitijo pred potencialnimi plenilci. Močerad ob stiku spusti strup, ki je lahko ob prepoznem ukrepanju za žival celo usoden. Zato je izredno pomembno, da v tem obdobju mački skušamo kar najbolj preprečiti raziskovanje gozda ali obrobja gozda brez našega nadzora.

3.      Hrastovo listje

Mogoče je to za mnoge presenečenje, a med nevarnosti za mačko sodi tudi hrast oziroma njegovo listje in njegov plod. Sicer je izredno malo mačk takšnih, ki bo hrastovo listje dejansko zaužilo, a se nevarnost skriva lahko v preprostem pitju vode iz luže, kjer je hrastovo listje namočeno.

 

4.      Mrzli jesenski dnevi

Jesenski meseci prinašajo tudi mrzle jesenske dneve, kar veliki večini mačk ne ustreza kaj preveč, zato je pomembno, da svoji mački v tem času že pripravimo toplejši kotiček, kamor se bo lahko šla pogret. Poskrbimo, da bo kotiček na mirnem mestu in bo le ta kar se da udoben. Pri tem lahko uporabimo dodatno toplo odejico, mačjo posteljico ali celo mačjo hiško.

5.      Jesenska nega in prehrana

Jesenski meseci prinašajo pri večini mačk menjavanje dlake iz poletne na zimsko, zato je v tem času mačke tudi močno izgubljajo dlako. V primeru, če imamo notranjo mačko, je priporočljivo, da le to občasno tudi skrtačimo. Obenem pa mačka zaradi nižjih temperatur potrebuje več energije za vsakodnevno gibanje in s tem je posledično potrebno tudi prilagoditi prehrano, da bo le ta zanjo dovolj hranilna in bo zadovoljila njeno potrebo po energiji.

 

 

Vesna Kropf

VIRI:

https://sykesvillevetclinic.com/news/cat-care-tips-autumn-season/

https://www.cats.org.uk/oxford/feature-pages/autumntips