- Mačke izjemno dobro vidijo v temi.
To pa ne pomeni, da vidijo v popolni temi, saj njihove oči še vedno potrebujejo nekaj svetlobe. Zaradi tako dobre prilagoditve v mraku oziroma temi vidijo do osemkrat bolje od nas.
- Mačke ne vidijo rdeče in zelene barve.
Rdečo in zeleno barvo vidijo v različnih odtenkih sive. Zato pa bolje vidijo modro in rumeno. Se pa mačke raje zanašajo na svetlost kot pa barvni odtenek.
- Mačje oči hitro zaznajo premikanje.
Ta sposobnost jim omogoča, da so zelo dobri plenilci. Njihove oči lahko namreč zaznajo že najmanjše premikanje kot so štirje milimetri na sekundo.
- Mačke se težko osredotočijo na predmete tik pred njimi in zelo daleč stran.
Težko opazijo predmete, ki so tik pred njihovim smrčkom, zato si pri zaznavanju teh pomagajo s svojimi dolgimi brki. Prav tako pa mačke niso najboljši opazovalci daljave. Medtem, ko lahko ljudje vidimo objekte med 30 in 60 metri, pa morajo biti mačke le 6 metrov stran od objekta, da ga vidijo jasno.
- Njihov periferni vid je zelo dober.
Njihov vidni kot znaša 200°, medtem ko ljudje vidimo le 180° okrog sebe.
- Mačje oči se svetijo.
Zagotovo ste kdaj ponoči opazili svetlikajoči pikici na sredi travnika. Mačje oči imajo namreč sposobnost, da ob stiku z najmanjšo svetlobo zasvetijo oziroma odbijejo svetlobo, ki jo lahko vidimo kot dve svetleči pikici.
- Mačje oko ima 3 veke.
Tako kot psi imajo tudi mačke tri veke, ki jim omogočajo zaščito in vlaženje očesa.
- Mačke se odzovejo na počasen pomežik.
Znanstveniki so ugotovili, da mačke vrnejo pomežik, če jim človek počasi pomežikne.
- Mačke lahko oslepijo, če imajo previsok krvni pritisk.
Le ta se pogosto pojavi pri mačkah, ki imajo bolezni ledvic.
- Imajo vertikalne zenice.
Mačke imajo vertikalne z namenom, da imajo čim manjšo površino, ki bi čez dan sprejela svetlobo in jih zaslepila. Vertikalne zenice se pojavijo pri živalih, ki so aktivne tako podnevi kot tudi ponoči.
Eva Tomažin
Viri:
https://www.cats.org.uk/cats-blog/cat-eyesight-facts