Tesnoba naj bi bila življenjski spremljevalec ljudi. Na žalost so zanjo dovzetne tudi naše mačje prijateljice. Na sploh, se veliko živali boji glasnih zvokov, ognjemetov in celo vode ali avtomobilov. Vsi ti strahovi pa se lahko po določenem času združijo v tesnobo.
Mačke imajo v svojem življenju rade cikel, ki si sledi: spanje, patruljiranje po okolici, igra, čiščenje in spanje. To popolnoma opiše njihovo življenje. Če eden od teh ključnih elementov manjka, potem se lahko hitro zgodi, da je mačka nesrečna in se je loteva občutek tesnobe.
Razvoj tesnobe pri mačkah pogosto sprožijo zelo specifični dogodki, predmeti ali spremembe v njihovi rutini in okolju, ki jih obdaja. Med povzročitelje stresa in posledično tesnobe, lahko štejemo prihod novega družinskega člana, odhod pomembnega družinskega člana ali selitev. Pri mačkah je lahko vzrok stresa celo tako preprost, kot je nečisto stranišče na za njeno mnenje slabi lokaciji ali pa je vzrok tako resen, kot je bolezen in poškodba.
Čeprav se mačke ne morejo izraziti z besedami in nam povedati, da jim ni prijetno, nam vsakodnevno z različnimi signali in pogosto z razvojem destruktivnega vedenja pokažejo, da trpijo.
Številne znake mačje tesnobe si mnogo skrbnikov razlaga kot zgolj neprimerno vedenje. Zato je pomembno, da natančno opazujete, kdaj prične vaša mačka kazati znake tesnobe.
Če boste natančno ugotovili, kdaj se pri vaši mački težava prične, ji boste lahko pravočasno pomagali z zanjo primernimi tehnikami pomirjanja.
Prepoznajte simptome pri mačkah
Po mnenju raziskovalcev se tesnoba pri mačkah lahko pojavi na različne načine. Uriniranje na neobičajnih mestih je velik namig, da nekaj ni v redu. Tudi težave s prebavo, kot sta zaprtje ali diareja, lahko kažejo na stisko. Prav tako je pokazatelj duševne stiske pretirano urejanje, čiščenje, praskanje zaves ali kavča. Kljub temu, da je za mačke običajno, da se večino dneva čistijo, lahko to čiščenje preide v obsesivno dejanje, ki kaže, da z vašo ljubljenko ni vse v najlepšem redu.
Tesnobna mačka lahko veliko časa preživi sama, se skriva pod posteljo ali postane agresivna ter napadalna.
Ostali pogosti znaki tesnobe pri mačkah:
- Neuporaba posode za uriniranje
- Hitre spremembe razpoloženja
- Pretirano mijavkanje
- Sprememba apetita
- Sprememba teže
- Sledenje ljudem po hiši
Tudi mačji mladički, lahko doživljajo občutke tesnobe, ki pa se kažejo drugače, kot pri odraslih mačkah. Ko so mladički nervozni se izogibajo čohljanju in trepljanju po predelu glave. Običajno se ob tem veliko skrivajo in se gibajo tako, da je njihovo telo blizu tal.
Predvsem bodite pozorni na govorico telesa vaše štirinožne ljubljenke. Tesnoben maček bo v večini trzal z ušesi in držal rep nizko, skorajda med nogami.
Če ste mačko posvojili iz ulice ali zavetišča, poskusite o njej izvedeti čim več. V kakšnem okolju je živela in od kod izhaja. To vam lahko pomaga, da mačke ne izpostavljate dogodkom, ki pri njej sprožijo travme iz preteklosti in posledično tesnobno vedenje.
Ločitvena tesnoba
Kdo bi si mislil, da je pri mačkah, tako samosvojih bitjih, ločitvena tesnoba pogost pojav. Ta motnja se velikokrat pojavlja pri mačkah, ki so zamenjale že nekaj domov in skrbnikov. Strokovnjaki, ki preučujejo mačje vedenje pravijo, da se ločitvena tesnoba pri mačkah, ki so veliko same, kaže neprestanem mijavkanju, ležanju v postelji skrbnikov in v pretiranem negovanju.
Kako (po)zdraviti tesnobo pri mačkah
Če imate mačko, ki jo daje tesnoba, se najprej dogovorite za pregled pri svojem veterinarju. Ko skupaj s strokovnjakom izključite zdravstvene težave, je pomembna rešitev za odpravo tesnobe pri mački predvsem veliko ljubezni, potrpljenja in nekoliko več pozornosti.
Mnogi strokovnjaki s tega področja svetujejo, da mački, ki se počuti tesnobno in se tako tudi vede, ponudite novo igračo in s tem obogatite njeno življenjsko okolje. Mnogi predlagajo nakup mačjega praskalnika ali plezalnika. Vaša mačka lahko na njem drema, pleza, praska in se obenem izognem morebitnim motečim ljudem ali živalim.
Dobra naložba je lahko tudi posoda za interaktivno hranjenje. Lov in prehrana ter igra, sta pomembna vidika v življenju mačk. S tako posodo, bo hranjenje vaši mački postalo zabava, z njim se bo zamotila za nekoliko več časa, obenem pa bo sprostila svojo naravno potrebo po lovu in prehranjevanju.
Pomembno je, da svoji mački, če to potrebuje, nudite dovolj igre. S tem omogočite aktivnost tudi mačjim možganom, ne samo telesu. Usedite se na tla in mački ponudite igro. Lahko je igra z vrvjo, igračo ali kakšna druga, za katero ste prepričani, da jo vaša mačka obožuje. Skupno preživljanje prostega časa, bo ugodno vplivalo ne samo na vašo ljubljenko, temveč tudi na vas.
Ugotovitev vzroka tesnobe vaše ljube mačke je najpomembnejši korak pri odkrivanju najboljše metode za pomiritev vaše mačke. Pogosto je preprosta sprememba okolja ali rutine vaše mačke, lahko ključ za pomiritev njenih skrbi. Pomembno je, da v svojem življenju ustvarite pomirjujoče okolje za vašo mačko, kar lahko štirinožni ljubljenki pomaga, da je duševno stimulirana in se počuti sproščeno in udobno.
Na voljo so tudi razni izdelki za pomirjanje mačk, ki se na trgu pojavljajo v različnih oblikah. A bolje je, da se nanje ne zanašate, kot na edino rešitev. Mednje sodijo razni difuzorji, razpršilci ali vtiči, ki sproščajo feromone, ki posnemajo naravne mačje feromone in so zasnovani tako, da pomirjajo živali. Ti feromoni pripomorejo k pomirjanju mačke, a je vseeno poglavitnega pomena, da skrbniki mačk poskusite najprej ugotoviti vzrok mačje tesnobe. Tako boste lahko poiskali najboljšo dolgoročno rešitev za ublažitev tesnobe pri vašem mačjem ljubljencu.
Drobne Deja
Viri: